Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Szkolenia z zakresu "Stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy" - sprawdź

Kurs dla kombajnistów - sprawdź

Szczegóły w zakładce: Szkolenia zawodowe - sprawdź

 

O złołomiodach na Podlasiu

Show the MENU

SIR

12.10.2018

 

''Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”   

Operacja realizowana przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

  

 

 

´  Ziołomiód to: „Produkt wytworzony przez pszczoły Apis mellifera powstały na bazie naturalnych surowców (wyciągów roślinnych i grzybowych oraz sacharozy) przez połączenie ze specyficznymi substancjami wydzielanymi przez pszczoły składowany, odparowany i pozostawiony do dojrzewania w plastrach pszczelich”.

dr hab. inż. Sławomir Bakier prof. PB

Politechnika Białostocka

  

 

            Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich zorganizował wyjazd studyjny związany z tematyką innowacyjnych metod wytwarzania produktów pochodzenia pszczelego oraz sposobu doboru ziół do produkcji ziołomiodów.

            W wyjeździe wzięli udział głównie pszczelarze z województwa łódzkiego, rolnicy oraz doradcy rolni. Miejscem docelowym była miejscowości na Podlasiu – Koryciny. Konkretnie – w malowniczej scenerii, w „ziołowym zakątku” uczestnicy mieli okazję powrócić do korzeni. Na terenie ośrodka, wśród malowniczych pól i lasów, z dala od miejskiego zgiełku i zanieczyszczeń znajduje się Podlaski Ogród Botaniczny, który zachwyca różnorodnością ziół i surowców zielarskich.

            W trakcie szkoleń uczestnicy zapoznali się z tematyką dotyczącą innowacyjnych metod doboru ziół do wytwarzania ziołomiodów oraz poznali innowacyjne metody wytwarzania innych produktów pochodzenia pszczelego. Pan dr hab. inż. Sławomir Bakier przedstawił ich wartości odżywcze i zdrowotne, zaś słuchacze zasmakowali bogatej różnorodności  wyrobów, co znacznie uatrakcyjniło wykład.

            Właściciel „Ziołowego zakątka” pan Mirosław Angielczyk przedstawił uczestnikom wyjazdu studyjnego pełną gamę ziół potrzebnych do produkcji ziołomiodów podczas spaceru w Podlaskim Ogrodzie Botaniczny. Rośliny posadzone są grupowo, co pozwala na prowadzenie leczenia zapachem czyli aromatoterapię np. zakątek czosnkowy, gdzie można w sposób naturalny oczyścić swoje płuca.

            W Łapińskiej Pasiece, jej właściciel pan Robert Łapiński, opowiedział o kolejnym miodowym produkcie, czyli miodzie pitnym. Zobaczyliśmy nie tylko sklep, magazyn, ale także pomieszczenie do wirowania i przelewania miodu.

            Dwór Bartnika w Narewce to historia pszczelarstwa. Właściciel obiektu z ogromną pasją i zaangażowaniem przedstawiał nam eksponaty ze swego Muzeum Pszczelarstwa. Podziwialiśmy zbiory związane nie tylko z samym wytwarzaniem miodu, ale również  rzeczy z działu filatelistyki, czy numizmatyki oraz obrazy olejne, krawaty, exlibrisy, zegary, karty telefoniczne, heraldyka, akcje, obligacje, materiały hafciarskie… to wszystko związane z pszczelarstwem. Różnorodność zbioru zachwycała nie tylko ilością, ale także pasją, jaka z niej płynęła. Sam obiekt, położony w Puszczy Białowieskiej oczarował swoim bogactwem naturalnym i bogatą kolekcją uli w ogródku – ule kłodowe, kószki oraz ule figuralne. Na zakończenie udaliśmy się do uloterapii - domku do terapii, który coraz częściej jest zalecany przez lekarzy ze względu na swoje właściwości lecznicze.

            Wyjazd uświadomił uczestnikom jak ważny jest powrót do korzeni i jakie niesie z tego powodu cenne wartości i właściwości lecznicze.

           Wyjazd studyjny pn. „Innowacyjne metody wytwarzania produktów pochodzenia pszczelego oraz sposób doboru ziół do produkcji ziołomiodów”, został w pełni zrealizowany z Europejskich Funduszy na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

 

Materiał i fot. Anna Bućko

Anna Lichman