FSDN zastąpił FADN
Z dniem 1 stycznia 2025 przestaje funkcjonować pojęcie FADN (Farm Accountancy Data Network) - System Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych.
Na podstawie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w celu spełnienia wymogów wspólnej polityki rolnej (WPR), w tym oceny jej wpływu na sektor rolny, ustanawia się unijną sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN- Farm Sustaimability Data Network - Sieć Danych na temat Zrównoważonego Rozwoju Gospodarstw Rolnych) do celu zbierania i analizy danych dotyczących poziomu zrównoważenia na poziomie gospodarstwa, obejmujących wymiar gospodarczy, środowiskowy i społeczny. Dane FSDN mogą być wykorzystywane do oceny dodatkowych aspektów związanych z poziomem zrównoważenia rolnictwa Unii Europejskiej oraz do sprostania wyzwaniom, przed którymi stoi rolnictwo Unii Europejskiej.
Przesłanki przekształcenia FADN w FSDN:
Główne założenia przekształcenia – strategia „od pola do stołu”:
Zmiany wynikające z przekształcenia FADN w FSDN będą miały duży wpływ na gromadzone dane. Przede wszystkim rozszerza się zakres danych. Poza danymi dotychczas gromadzonymi tj. ekonomicznymi, zaczną być gromadzone również dane środowiskowe i społeczne. Jak wynika z przedłożonych założeń dane ekonomiczne będą ograniczone do tych niezbędnych, natomiast ilość zmiennych z zakresu danych społecznych i środowiskowych będzie wprowadzana stopniowo - dane te będą gromadzone na zasadzie odpowiedzi tak/nie i nie będą miały charakteru opisowego. Jak zapewniają ustawodawcy będą eliminowane dane mające charakter danych wrażliwych. Istotne jest również to, że przesunie się próg wielkości ekonomicznej gospodarstw w doborze FSDN, z 4 tys. Euro do 8, a tym samym próba (ilość gospodarstw w doborze) obniży się. Według informacji Agencji Łącznikowej (Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej) w listopadzie zostanie przeprowadzona seria szkoleń dla doradców, na której zostaną omówione wszelkie zmiany związane z przekształceniem FADN na FSDN.
Szczegółowe dane dotyczące organizacji badań FSDN w Polsce zostaną przekazane po wejściu w życie krajowych przepisów, które są aktualnie w przygotowaniu
Podstawa prawna Polskiego FADN
Podstawą prawną Polskiego FADN jest Ustawa o zbieraniu i wykorzystywaniu danych rachunkowych z gospodarstw rolnych z 29 listopada 2000 r. z późniejszymi zmianami (Dz. U. Nr 3 z 2001 r. poz. 20). Ustawa weszła w życie z dniem uzyskania przez Polskę statusu członka UE tj. z dniem 1 maja 2004 roku.
Cel główny Polskiego FADN
Dostarczanie danych rachunkowych z reprezentatywnej próby gospodarstw rolnych do Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych - FADN (skrót z ang.: Farm Accountancy Data Network).
Cele pośrednie Polskiego FADN
Dane rachunkowe zbierane w ramach Polskiego FADN będą służyły także do realizacji celów pośrednich, spośród których wyróżnia się:
Organizacja Polskiego FADN
Ustawa o zbieraniu i wykorzystywaniu danych rachunkowych gospodarstw rolnych z 29 listopada 2000 r. szczegółowo precyzuje zadania szczebla centralnego Systemu, do którego należą: Komitet Krajowy i Agencja Łącznikowa. W zadaniach dla Agencji Łącznikowej, której funkcję pełni Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie jest zapisane zawieranie umów z biurami rachunkowymi o zbieranie danych rachunkowych z reprezentatywnych gospodarstw rolnych. Współpraca uczestników systemu, poczynając od Agencji Łącznikowej poprzez biura rachunkowe, doradców do spraw rachunkowości i rolników odbywa się na podstawie zawieranych corocznie umów. Funkcję biur rachunkowych na szczeblu Wojewódzkim pełnią istniejące ośrodki doradztwa rolniczego. Umowy zawierane pomiędzy uczestnikami systemu precyzują zakres danych rachunkowych i terminy ich dostarczania, warunki ochrony danych rachunkowych z gospodarstwa rolnego i warunki ochrony danych osobowych posiadacza gospodarstwa rolnego.