Operacja "Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych - WARZYWA"

Show the MENU

logo projektu

Ekologiczna uprawa marchwi i kapusty głowiastej tematem demonstracji w ramach „Wsparcia dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

Ekologiczna uprawa marchwi i kapusty głowiastej była przedmiotem dwóch demonstracji założonych przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach w ramach realizacji poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”. Operacja realizowana jest przez konsorcjum, którego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, a obiekty demonstracyjne zostały założone zgodnie z instrukcją opracowaną przez Instytut Ogrodnictwa — Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach.

Dwa obiekty demonstracyjne: „Kompleksowy program ekologicznej produkcji marchwi” oraz „Kompleksowy program ekologicznej produkcji kapusty głowiastej” to szczegółowe tematy demonstracji założonych w gospodarstwie Pana Piotra Krajewskiego położone w Wilczkowicach Dolnych w powiecie łęczyckim w województwie łódzkim. W gospodarstwie ekologicznym o powierzchni ogólnej 23,21 ha głównym kierunkiem produkcji są uprawy warzywnicze, m.in.: kapusta, marchew, pietruszka, por, seler, cebula. Warzywa sprzedawane są na rynku krajowy oraz zagranicznym. Głównymi odbiorcami  warzyw są: Biedronka, Lidl, Netto, Bio Planet oraz sklepy indywidualne: Bonduelle, Rauch, Orlemans, Öekohof, Urbanek, Furman Stan, a także odbiorcy w Czechach.

Powierzchnia pierwszego obiektu demonstracyjnego, dotyczącego ekologicznej produkcji marchwi wynosi 1,2 ha. i składał się z dwóch poletek, jedno o powierzchni 0,60 ha z zaproponowanym nawożeniem uprawy i sposobem ochrony zaś drugie o powierzchni 0,60 ha ze standardową uprawą producenta. Przed założeniem obiektu demonstracyjnego przeprowadzono analizę gleby na zawartość składników pokarmowych oraz jej odczynu i zasolenia. Rośliny nawożone były z wykorzystaniem nawozu naturalnego i organicznego. Dawka nawozu organicznego uzupełniona do górnej granicy zawartości optymalnych pod uprawę marchwi tj. N 120-135; P 60-70; K 180-200; Ca 1000-1500; Mg 65-75 (podane dawki wyrażone w mg/dm3 gleby). Zabiegi agrotechniczne przygotowujące stanowisko pod obiekt demonstracyjny wykonane tak, aby było ono wolne od zachwaszczenia, posiadało strukturę gruzełkowatą i było wolne od czynników chorobotwórczych. W trakcie sezonu wegetacyjnego obiekt demonstracyjny był nawadniany. Do odchwaszczania wykonano zabiegi pielęgnacyjne metodą mechaniczną. W trakcie sezonu wegetacyjnego prowadzono obserwację i ocenę pod kątem występowania szkodników: nicieni pasożytniczych, połyśnicy marchwianki, mszyc, rolnic oraz chorób: mączniaka prawdziwego baldaszkowatych, alternariozę naci marchwi. W trakcie sezonu wegetacyjnego prowadzono ochronę roślin marchwi przed chorobami biologicznymi środkami ochrony roślin oraz substancjami dopuszczonymi w rolnictwie ekologicznym. Zbiór plonu całkowitego i handlowego z poszczególnych poletek demonstracyjnych będzie przeprowadzony oddzielnie, a uzyskane wyniki plonowania odnotowane w dzienniczku obserwacji.

Natomiast powierzchnia  drugiego obiektu demonstracyjnego wynosiła 0,80 ha. i składa się też z dwóch poletek, jedno o powierzchni 0,40 ha z zaproponowanym nawożeniem uprawy i sposobem ochrony zaś drugie o powierzchni 0,40 ha ze standardową uprawą producenta. Przed założeniem obiektu demonstracyjnego przeprowadzono analizę gleby na zawartość składników pokarmowych oraz jej odczynu i zasolenia. Rośliny nawożone były z wykorzystaniem nawozu naturalnego i organicznego. Dawka nawozu organicznego uzupełniana do górnej granicy zawartości optymalnych pod uprawę kapusty głowiastej tj. N 120-135; P 60-70; K 180-200; Ca 1000-1500; Mg 65-75 (podane dawki wyrażone w mg/dm3 gleby). Zabiegi agrotechniczne przygotowujące stanowisko pod obiekt demonstracyjny wykonane tak, aby było ono wolne od zachwaszczenia, posiadało strukturę gruzełkowatą i było wolne od czynników chorobotwórczych. W trakcie sezonu wegetacyjnego obiekt demonstracyjny był nawadniany. Do odchwaszczania wykonywane były zabiegi pielęgnacyjne metodą mechaniczną. W trakcie sezonu wegetacyjnego prowadzono obserwację i ocenę pod kątem występowania szkodników: śmietki kapuścianej, mączlika warzywnego, tantnisia krzyżowiaczka, błyszczkę jarzynówkę, bielinka kapustnika, pchełek, ślimaków. W trakcie sezonu wegetacyjnego będzie prowadzona ochrona roślin kapusty przed chorobami biologicznymi środkami ochrony roślin oraz substancjami dopuszczonymi w rolnictwie ekologicznym. Zbiór plonu z poszczególnych poletek demonstracyjnych był przeprowadzony oddzielnie, a uzyskane wyniki plonowania odnotowane w dzienniczku obserwacji.

Na pierwszych spotkaniach praktycznych, które odbyły się w dniach 05 i 06 czerwca 2023r. uczestnicy z województwa łódzkiego zapoznali się z profilem gospodarstwa prowadzonego metodami ekologicznymi, celami i tematami założonych demonstracji oraz gatunkami, agrotechniką i ochroną roślin.

Na drugich spotkaniach praktycznych, zrealizowanych w terminach 01 i 06 września 2023 r. uczestnicy zapoznali się z założeniami organizacyjnymi związanymi z tematami demonstracji, problemami wynikającymi z wystąpienia na założonych demonstracjach chorób i szkodników, a także ze sposobem uprawy, skutkami zastosowanego nawożenia, agrotechniką, metody uprawy, doboru odmian, wpływem ochrony roślin na zdrowotność, jakość i uzyskany plon.

Demonstracje polegały na innowacyjnych dobrych praktykach i kompleksowym podejściu do aspektu agrotechniki w ekologicznej produkcji marchwi i kapusty głowiastej. Zastosowanie w odpowiednim momencie właściwych środków biologicznych i substancji podstawowych pozwoliło na uzyskanie dobrej jakości zdrowego plonu warzyw.

Ewa Kłosińska