Dożynki Gminno-Parafialne w Gminie Poświętne

Show the MENU
14.09.2015
Zdjęcie przedstawia trzy ołtarze na stole, wykonane z zebranych planów

W niedzielę 13 września 2015 roku na stadionie sportowym w Studziannie odbyły się długo oczekiwane, bo aż po 26- letniej przerwie, Dożynki Gminno -Parafialne, w czasie których rolnicy podziękowali za tegoroczne zbiory. Święto plonów rozpoczęło się przemarszem barwnego korowodu. Na placu dożynkowym proboszcz parafii M.B. Świętorodzinnej w Studziannie ks. Jerzy Cedrowski odprawił mszę świętą.  Po mszy gospodarz Gminy Poświętne Michał Franas rozpoczął część obrzędową. Starostowie dożynek Zofia Czupryn i Mariusz Urbańczyk wręczyli bochen chleba wójtowi. Następnie reprezentanci sołectw Dęba, Gapinin i Małoszyce złożyli wieńce dożynkowe.
Święto plonów połączone było z obchodami 45-lecia Klasztornej Orkiestry Dętej "BAZYLIKON". Orkiestranci zaprezentowali zarówno repertuar sakralny, jak również interpretacje utworów muzyki popowej i rockowej.
W dalszej części uroczystości swoje walory artystyczne zaprezentowały Panie z KGW w Poświętnym i Dębie. Gościnnie wystąpił zespół "Drzewiczanie" z Drzewicy. Swój talent wokalny i taneczny zaprezentowały również dzieci i młodzież z gminy Poświętne.
Organizatorzy zapewnili atrakcje dla najmłodszych- miasteczko zabaw, malowanie twarzy i włosów, wata cukrowa. Największym zainteresowaniem wśród dorosłych uczestników cieszyły się stoiska promocyjne poszczególnych sołectw, gdzie można było skosztować lokalnych specjałów kulinarnów.
Zabawa trwała do póżnych godzin wieczornych .
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach reprezentowali:  Maria Fabianowska -kierownik RZD w Opocznie, Anna Kopczyńska- specjalistka obsługująca gminę Poświętne oraz Paweł Siwek, którzy przygotowali stoisko promocyjne.

Opracowała: AnnaKopczyńska
Maria Fabianowska
Fot: dzięki uprzejmości UG Poświętne

 

Zdjęcie przedstawia trzy ołtarze na stole, wykonane z zebranych planów
Zdjęcie przedstawia stoisko PZDR Opoczno
Zdjęcie przedstawia zebrane plony z koniem na biegunach i lalkami w wózku
Na pierwszym planie zdjęcie przedstawia trzy ołtarze, wykonane z zebranych plonów. W tle tłum na polu biwakowym