XVI PIOTRKOWSKIE TARGI OGRODNICZE „Pamiętajmy o ogrodach”

Show the MENU
16.04.2023

Targi pełne barw i powiewów wiosny

 

Tereny targowe przed siedzibą piotrkowskiego oddziału Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach już opustoszały po XVI Piotrkowskich Targach Ogrodniczych „Pamiętajmy o ogrodach”, ale w niedzielę 16 kwietnia br. panował tu jeszcze niesamowity gwar. Oglądano, kupowano, wymieniano doświadczenia i dyskutowano w gronie licznie zgromadzonych wielbicieli roślin o nowych nasadzeniach, trendach panujących w zielonej branży oraz o rozwiązaniach ogrodniczych. Wspólne rozmowy i zakupy z pewnością przyczynią się do rozkwitu wielu działek, ogrodów i ogródków, balkonów oraz rabat w naszym województwie.

 

Podczas XVI Piotrkowskich Targów Ogrodniczych „Pamiętajmy o ogrodach” z rolnikami, ogrodnikami, wystawcami, zaproszonymi gośćmi i zwiedzającymi spotkał się minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. W trakcie oficjalnego otwarcia minister powiedział, m.in.: W interesie polskiej gospodarki jest dbanie o polskie rolnictwo. Po raz kolejny pokazujemy, że dla nas sprawy rolnictwa są bardzo ważne i w tej niezwykle trudnej politycznie i globalnie sytuacji podejmujemy daleko idące kroki, by ich bronić. Nie będzie silnej Polski bez silnego rolnictwa. Szef resortu rolnictwa wskazał ponadto, że błonia zamku w Bykach stały się już tradycyjnym o tej porze roku miejscem spotkań hodowców roślin owocowych i ozdobnych, okazją do zakupu drzewek i sadzonek.

Minister Telus wraz z posłem na Sejm RP Grzegorzem Lorkiem wręczyli honorowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymało je dziewięciu rolników1).

Wśród targowych gości znalazło się również wielu przedstawicieli władz samorządowych, przedstawicieli instytucji rolniczych i okołorolniczych2).

Dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach Tomasz Kopera, w swoim wystąpieniu podziękował serdecznie ministrowi Robertowi Telusowi i honorowym gościom za przybycie. Nawiązał do jubileuszu 100-lecia krajowego doradztwa rolniczego i 65-lecia naszego ośrodka. Zapraszał rolników do odwiedzenia pawilonu ŁODR, gdzie specjaliści udzielali merytorycznych porad dot. głównie tegorocznej kampanii naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie, w której pojawiło się wiele nowych rodzajów płatności, m.in. ekoschematy. Zachęcał, by skorzystać z możliwości tych dodatkowych dofinansowań. Rolników zapraszał ponadto do wszystkich siedzib ośrodka i do dyżurujących w gminach pracowników, gdzie nasi doradcy pomagają na co dzień bezpłatnie wypełnić wnioski bezpośrednie, a także inne wnioski z funduszy krajowych i unijnych.

Marian Jurek, dyrektor piotrkowskiego oddziału ŁODR zapoznał uczestników z programem targów i podkreślił, że ich celem jest ponadto podtrzymywanie i upowszechnianie kulturowego dziedzictwa. Wystawie towarzyszyły bowiem występy zespołów3), które zaprezentowały folklorystyczny i biesiadny repertuar. Wysoki poziom kunsztu pokazali także twórcy ludowi4), którzy swoje umiejętności w większości nabyli w drodze przekazu od mistrzów poprzednich pokoleń. W prezentowanych przez nich dziełach widać było nie tylko misterne wykonanie, lecz także pierwiastek twórczy i indywidualizm artystów.

Targi te wpisują się w promocję województwa łódzkiego jako ogrodu Polski. To dobra chwila, aby przypomnieć, jak wiele zadań związanych z ukwieceniem i uzielenianiem naszego regionu realizuje również samorząd województwa łódzkiego – powiedział podczas wizyty na Piotrkowskich Targach Ogrodniczych wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba. Pogratulował także organizatorom podjęcia tak trafnej inicjatywy i cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem.

Podczas zwiedzania targowych ekspozycji przybyłym gościom towarzyszył również zastępca dyrektora ŁODR Tadeusz Morawski.

Na targi przybyło ponad 160 wystawców z branży ogrodniczej z całego kraju. Kupujących w tym roku nie brakowało, co oznacza, że mieszkańcy Piotrkowa i okolic stawiają na zielone. W miejscu dojazdu na teren targów tworzyły się korki, ale policja starała się sprawnie je rozładowywać, kierując ruchem. Większość materiału szkółkarskiego, nasion, cebulek, roślin zielnych, które wypełniały po brzegi plac wystawowy, powędrowała do nowych właścicieli. – Co roku przyjeżdżamy na te targi, bo bardzo je lubimy, można tu kupić rośliny bezpośrednio od zaufanych hodowców, są one zadbane, wypielęgnowane, dorodne i zdrowe – powiedziała mieszkanka okolic Piotrkowa. Na targach prym wiodły sadzonki arbuza i melona. Właścicielka stoiska z tym asortymentem zapewniała, że – nadają się do uprawy w naszym klimacie i jeśli posadzimy je do gruntu po przymrozkach, bez problemu urosną, a owoce… będą nawet smaczniejsze niż te importowane, będą wręcz bezkonkurencyjne, bo swoje… takie zawsze lepiej smakują. Producentka z gminy Błaszki zauważyła, że ogromną popularnością cieszyły się też stare odmiany drzewek owocowych: z jabłek antonówki i papierówki i gruszka faworytka. Pasjonaci kaktusów i sukulentów mogli uzupełnić swoją kolekcję, ponieważ efektownych i niespotykanych gatunków tych wytrzymałych na suszę roślin było na targach bardzo dużo, a co zadziwiające, nawet zimujące w gruncie. W targowej ofercie pojawiły się też nowości, np. plecione wierzby, a także obsypane białym kwieciem obiele czy wiśnie japońskie. Wszyscy szeroko otwierali oczy na widok kuflika – niezwykłego krzewu strefy śródziemnomorskiej o egzotycznych czerwonych kwiatach mających kształt szczotki do butelek, który kwitnie w naszym klimacie w pojemnikach nieprzerwanie od czerwca do przymrozków. Do altan i tarasów chętnie nabywano elementy architektury ogrodowej w stylu naturalnym, głównie rzeczy z wikliny, a tych było na targach w bród.

W dobie rosnących cen energii wiele osób konsultowało założenie systemów ogrzewania, wykorzystujących odnawialne źródła energii z myślą o ich instalacji we własnych domach i budynkach gospodarczych. W rozwianiu wszelkich wątpliwości pomagali właściciele stoisk z innowacyjnymi ekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi.

Na wystawach organizowanych przez ŁODR na dobre zagościł Jarmark żywności prosto od Rolnika5). Rokrocznie jest na nim coraz więcej miłośników niskoprzetworzonej i niepowtarzalnej w smaku żywności. Producenci tych wyrobów najwyraźniej upodobali sobie ten sposób sprzedaży. Swojskie regionalne jadło oferowali też producenci ekologiczni, a pszczelarze – miody.

Podczas wydarzenia przeprowadzono konkurs „Najciekawsze Stoisko Targów”. Właściciele poszczególnych kramików starali się przygotować je jak najlepiej, aby przykuć uwagę jury. Nie było to zbyt trudne zadanie, gdyż prezentowana oferta sama w sobie była ciekawa i barwna. Ogromny dylemat z wyborem tych najciekawszych stoisk miała natomiast komisja konkursowa, bo wszystkie były piękne. Ostatecznie udało się jednak przyznać puchary i dyplomy6).

Rokrocznie dużym zainteresowaniem cieszy się konkurs BHP w Rolnictwie. Dzieje się tak z pewnością za sprawą wartościowych nagród rzeczowych, które przyciągają wielu śmiałków świadomych swej wiedzy na temat bezpieczeństwa pracy w rolniczej branży. Tym razem z nagrodami wyjechało troje szczęśliwców7).

Patronat honorowy nad XVI Piotrkowskimi Targami Ogrodniczymi „Pamiętajmy o ogrodach” objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Informacje o wydarzeniu upowszechniali patroni medialni targów: TVP Oddział w Łodzi, Polskie Radio Łódź, Radio Strefa FM, portal internetowy ePiotrkow.pl oraz tygodniki: „Tydzień Trybunalski” i „Twój Kurier Regionalny” oraz Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników wraz z portalem kalendarzrolnikow.pl.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia, naszym patronom honorowym i medialnym, służbom porządkowym, a także wszystkim pracownikom ośrodka.

 

Edyta Pijanowska-Jadczyk

Fot.: Andrzej Bartosik

Adrian Jezierski

 Agnieszka Laszczyk