Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

XV PIOTRKOWSKIE TARGI OGRODNICZE "Pamiętajmy o ogrodach"

Show the MENU
25.04.2022

XV PIOTRKOWSKIE TARGI OGRODNICZE "Pamiętajmy o ogrodach"

Festiwal ogrodowych kolorów 

 

Piotrkowskie Targi Ogrodnicze „Pamiętajmy o ogrodach” rozpoczęły tegoroczny sezon imprez wystawienniczych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią zorganizował je, zgodnie z wcześniejszą tradycją, piotrkowski oddział. Błonia zamku w Bykach 24 kwietnia (w niedzielę) znów wypełniły stoiska wystawców, którzy przybyli z bogatym wachlarzem propozycji dla rolników, ogrodników, działkowców oraz właścicieli tarasów i balkonów. Zwiedzający, stęsknieni za naszymi targami, przybyli nadzwyczaj licznie. Dopisali też zaproszeni goście. 

 

Podczas uroczystego otwarcia Tomasz Kopera, dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach, zachęcał do skosztowania i zakupu nisko przetworzonych produktów na Jarmarku żywności prosto od rolnika. Zwrócił też uwagę na fakt, że przetwory wytwarzane w ramach RHD i MOL zyskują coraz większe grono smakoszy. Zapraszał również rolników na stoisko ŁODR, gdzie specjaliści ośrodka doradzali, jak wypełniać wnioski, m.in. o dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok czy o dofinansowanie do zakupu nawozów mineralnych. Podkreślał, że usługi te świadczone są na co dzień w siedzibach oddziałowych i rejonowych ŁODR. 

Dyrektor piotrkowskiego oddziału ŁODR Marian Jurek zapoznał przybyłych z programem wydarzenia i odczytał list od posła na Sejm RP Roberta Telusa, przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Sądzę, że frekwencja na targach przełoży się na efekt w postaci pięknych ogrodów u mieszkańców, a zarazem na utrzymanie produkcji roślinnej wśród właścicieli szkółek i hodowli. Urząd marszałkowski od pewnego czasu promuje hasło „Województwo Łódzkie ogrodem Polski” i wspiera działaniadotyczące zazieleniania przestrzeni publicznej – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

Udział w targach wziął także zastępca dyrektora ŁODR zs. w Bratoszewicach Tadeusz Morawski.

 

Piotrkowskie Targi Ogrodnicze to prawdziwe królestwo roślin. Swoje ekspozycje przedstawiło w tym roku ponad 130 firm z całego kraju. Plac wystawowy zapełniony był przez najróżniejsze iglaki, drzewka i krzewy czy winorośle. Nie brakowało też bylin, zwiewnych i dekoracyjnych traw, nasion i cebul. Zwiedzający, zauroczeni soczystymi kolorami roślin kwitnących, gromadzili się zwłaszcza przy stoiskach z bratkami, stokrotkami czy pelargoniami. A ogrodowi koneserzy interesowali się roślinami egzotycznymi – figami, mandarynkami i laurami. Na klientów czekały rozsady warzyw oraz zioła i rośliny przyprawowe. Wystawców często pytano o kwitnące krzewy o minimalnych wymaganiach, które są odporne na okresowy brak wody i niskie temperatury. Polecali więc oni, m.in. forsycje i peonie. Zapewniali, że poza podziwianiem nie będą one wymagały większej troski, pod warunkiem, że zapewni się im odpowiednie miejsce w ogrodzie i przygotuje właściwe podłoże. Właściciele fontann, oczek czy stawów mieli okazję zakupu roślin wodnych. Specjalistyczne firmy oferowały narzędzia, sprzęt, wiklinowe meble i inne akcesoria do ogrodu. Osoby urządzające swoje zielone przestrzenie lub chcące zmienić ich oblicze mogły zapoznać się z aktualnymi trendami obowiązującymi w branży. A na topie jest teraz minimalizm, kolory i nurt eko, który w dobie zmian klimatu coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. 

Na targi przybyły też firmy specjalizujące się w wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii i wprowadzające innowacyjne rozwiązania ekologiczne dla domów mieszkalnych i gospodarstw rolnych. 

Podczas wystawy indywidualnych konsultacji udzielali nie tylko pracownicy ŁODR, lecz także przedstawiciele instytucji działających w obszarze rolnictwa, takich jak: ARiMR czy KRUS. 

 

Miłośnicy ogrodów, którzy przybyli na piotrkowskie targi ogrodnicze chyba się nie zawiedli.– Zawsze wzbudzały mój podziw i zainteresowanie egzotyczne alstromerie. Dotychczas te ciepłolubne rośliny sprzedawane były wyłącznie w pracowniach florystycznych na kwiat cięty. Dowiedziałam się, że pojawiły się niedawno w hodowli odmiany ogrodowe, które są w stanie znieść temperaturę do -15oC, co sprawia, że mogą zimować w gruncie. Poszukiwałam ich od dłuższego czasu. „Upolowałam” je dopiero na Piotrkowskich Targach Ogrodniczych. Mam nadzieję, że niebawem rozkwitną na mojej rabatce i będę mogła cieszyć oczy, wyglądającymi jak motyle, bajecznymi kwiatami – z radością powiedziała pani Jola z gm. Grabica. A pani Ania z powiatu opoczyńskiego, pokazując pełne siatki z sadzonkami, wtrąciła – Jestem stałą bywalczyniąPiotrkowskich Targów ogrodniczych. Brakowało mi ich przez ostatnie 2 lata, kiedy nie mogły się one odbywać ze względu na pandemię. Cieszę się, że znów tu jestem. 

 

Wyniki konkursów XV PIOTRKOWSKICH TARGÓW OGRODNICZYCH „Pamiętajmy o ogrodach”. 

 

Wystawa była sposobnością do niecodziennego spędzenia wolnego czasu z rodziną. Po placu podskakiwały radosne dzieci ustrojone w obwarzankowe korale, z malowidłami na buzi i w brokatowych tatuażach, które wykonywano na jednym ze stoisk,. Na Jarmarku żywności prosto od rolnika, a także u regionalnych i ekologicznych wytwórców i pszczelarzy można było nabyć najróżniejsze smakowitości. Z pewnością nikt nie wrócił do domu głodny. 

 

Lokalne dziedzictwo kulturowe promowali również twórcy ludowii sprzedawali godne podziwu wyroby rękodzielnicze. Oprawę artystyczną zapewniły zespoły folklorystyczne.Można było posłuchać zarówno radosnych, jak i rzewnych pieśni w ich wykonaniu.

 

Nad organizacją targów czuwał komisarz Hubert Sierant i jego zastępczyni Karina Ostrowska oraz dyrektor piotrkowskiego oddziału ŁODR Marian Jurek.

 

Rangę XV PIOTRKOWSKICH TARGÓW OGRODNICZYCH „Pamiętajmy o ogrodach” podniósł patronat wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka; posła na Sejm RP Roberta Telusa, przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego oraz marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera. Patroni medialni, a wśród nich: TVP Oddział w Łodzi, Polskie Radio Łódź, Radio Strefa FM, portal internetowy ePiotrkow.pl oraz tygodniki: „Twój Kurier Regionalny” i „Tydzień Trybunalski”, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników wraz z portalem kalendarzrolnikow.pl, zadbali o to, by informacja o naszej wiosennej imprezie dotarła do jak najszerszego grona osób. Serdecznie za to dziękujemy. Dziękujemy również wystawcom za przygotowanie ciekawej oferty, wszystkim honorowym gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, twórcom ludowym i zespołom folklorystycznym za kultywowanie naszego kulturowego dziedzictwa, a zwiedzającym, że przybyli tak licznie. Dziękujemy również za wszystkie słowa uznania pod adresem doradców i organizatorów. 

 

Edyta Pijanowska-Jadczyk

Fot.: Andrzej Bartosik

Mateusz Kupis

Agnieszka Laszczyk

Karina Ostrowska