Reymont połączył gminy i pokolenia

Show the MENU
25.05.2017

Władysław Stanisław Reymont, pisarz i noblista urodził się 150 lat temu w Kobielach Wielkich, wsi w powiecie radomszczańskim. Przez pewien czas swoje życie związał z Koleją Warszawsko-Wiedeńską, pracując jako dróżnik w wielu miejscowościach wzdłuż trasy. Mieszkał m.in. w Prażkach, w gminie Będków, w Rogowie i w Lipcach.

W sobotę 6 maja, w Kobielach Wielkich, rozpoczęły się obchody jubileuszu 150 rocznicy urodzin wielkiego pisarza. Plenerową imprezę artystyczną „Reymont – Noblista – Marzyciel z Kobiel Wielkich” rozpoczął wójt gminy Kobiele Wielkie - Henryk Więckowski. W ramach uroczystości  przygotowano stoiska regionalne oraz liczne konkursy i występy. Program imprezy był przebogaty. Odbyły się, m.in., turniej gmin reymontowskich, konkurs na tradycyjną potrawę regionalną, Pokłosie XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Pióro Reymonta”. Wielkie zainteresowanie wzbudzał również I Ogólnopolski Konkurs Na Sobowtóra Reymonta. I ja tam byłem.

Jubileusz uświetniło wielu wybitnych gości, którzy przybyli, aby uczcić pamięć słynnego noblisty. Współorganizacji imprezy podjęły się gminy, z którymi w ciągu swojego życia związany był Władysław Reymont. Delegacje z Będkowa, Kołaczkowa, Lipiec Reymontowskich, Tuszyna i oczywiście Kobiel Wielkich brały udział w licznych konkursach. Przepięknie ubrane postaci z dzieł Reymonta nadały uroczystości koloryt z przełomu XIX i XX wieku. Można było zobaczyć sobowtórów Reymonta przechadzających się po parku. Folkowe utwory, wykonywane z pasją oraz scenki z utworów noblisty, pozwalały zupełnie zapomnieć o rzeczywistości i przenieść się w epokę „Chłopów” i „Ziemi obiecanej”. O współczesnym świecie przypominał jedynie pracujący na niedalekim polu nowoczesny agregat uprawowy.

Zarówno młodym, jak i tym dorosłym, wydarzenia z imprezy dały okazję do pogłębionej refleksji nad życiem polskiej wsi – dawnej i obecnej. A może wśród uczestników uroczystości był przyszły autor dalszych losów bohaterów „Chłopów”, tym razem np. „Farmerów z Radomska”?

Rocznica urodzin Władysława Reymonta stała się okazją do przypomnienia dzieł wielkiego twórcy oraz wydarzeń z jego życia. Jednocześnie połączyła wysiłki wielu osób w dziele kultywowania tego, co w naszym życiu bardzo ważne: historii, tradycji i zwyczajów.

Tekst i foto: Henryk Nabiałkowski