Pożyteczne mikroorganizmy w uprawie

Show the MENU

SIR

30.06.2019


''Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

 Operacja realizowana przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

 

Pożyteczne mikroorganizmy w uprawie

 

Dwie konferencje w Kościerzynie w dniach 26 i 28 czerwca 2019 roku zorganizowała Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedziba w Bratoszewicach w ramach dwuletniego Programu Operacyjnego na lata 2018-2019, działanie 5 „Poszukiwanie partnerów KSOW do współpracy w ramach działania „Współpraca”. W konferencji pn.: „Nowe trendy w zastosowaniu mikroorganizmów do ochrony warzyw i owoców” wzięło udział 30 osób. Wykłady z zakresu zastosowania pożytecznych mikroorganizmów w uprawie i ochronie roślin sadowniczych oraz w uprawie roślin warzywnych poprowadziła pani dr hab. Lidia Sas Paszt, profesor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Konferencja pn. „Innowacyjna ochrona gleby przy zastosowaniu mikroorganizmów i skutecznych sposobów nawożenia, zmianowania oraz stosowania przedplonów” zgromadziła również 30 uczestników. Wykłady o wykorzystaniu pożytecznych mikroorganizmów do poprawy żyzności gleb oraz wzrostu i plonowania - roślin uprawnych poprowadził dr hab. Jacek Nawrocki Katedra Ochrony Roślin, Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, UR Kraków. Stan gleb Polski i przeciwdziałanie ich degradacji omówiła  dr hab. Iwona Domagała-Świątkiewicz , Zakład Żywienia Roślin,  Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, UR Kraków. Podczas tej konferencji dr inż. Michał Pniak, "Biocont Polska" Sp. z o.o. wskazał biopreparaty mikrobiologiczne do poprawy żyzności gleb.

Rolnicy i doradcy podczas konferencji zapoznani z badaniami naukowymi w zakresie zastosowania mikroorganizmów w glebie mogą wprowadzać zmiany w tym zakresie w swoim gospodarstwie rolnych we współpracy z jednostkami naukowymi. Mniejsza ilość środków ochrony roślin, to jedna z najważniejszych korzyści z zastosowania mikroorganizmów. Mniejsze straty w gospodarstwie oraz możliwość produkcji wysokiej jakości warzyw i owoców mogą zachęcić do tworzenia grupy operacyjnej w ramach działania „Współpraca” objętego PROW na lata 2014-2020 we współpracy z jednostkami naukowymi. Zapraszamy zainteresowanych rolników do biura sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Sieć funkcjonuje w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i ma charakter otwarty - jej partnerami mogą zostać m.in.: rolnicy, grupy rolników, posiadacze lasów, przedsiębiorcy sektora rolno-spożywczego, instytuty i uczelnie wyższe, doradcy, instytucje otoczenia biznesu i wszystkie inne podmioty zaangażowane w rozwój rolnictwa oraz obszarów wiejskich. Celem głównym Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) jest: wspieranie innowacji w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich.

Współpraca w ramach grup operacyjnych EPI w PROW 2014-2020

Wsparcie dotyczy tworzenia i funkcjonowania grup operacyjnych na rzecz innowacji (EPI) oraz realizacji przez te grupy projektów, które prowadzą do opracowania i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie produktów, praktyk, procesów, technologii, metod organizacji i marketingu w sektorach: rolnym, spożywczym i leśnym.

Beneficjentami działania „Współpraca” w ramach PROW 2014-2020 będą grupy operacyjne na rzecz innowacji utworzone przez co najmniej dwa różne podmioty spośród różnych kategorii: rolnicy lub grupy rolników; posiadacze lasów; naukowcy; instytuty lub jednostki naukowe; uczelnie; przedsiębiorcy sektora rolnego lub spożywczego; przedsiębiorcy sektorów działających na rzecz sektora rolnego i spożywczego.

Brokerzy innowacji zatrudnieni w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Wojewódzkich Ośrodkach Doradztwa Rolniczego prowadzą doradztwo i pomoc w tworzeniu i organizacji grup operacyjnych na rzecz innowacji oraz w opracowaniu projektów przez grupy operacyjne i partnerstwa na rzecz innowacji.

 

 

Zostań Partnerem SIR!

Zachęcamy do rejestracji na formularzu:

https://sir.cdr.gov.pl/partnerzy/rejestracja.php

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo:

na stronie internetowej w zakładce SIR:

www.cdr.gov.pl/sir

na portalu Facebook:

https://www.facebook.com/SiecSIR

 

Jednostka SIR na poziomie regionalnym:

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

w Bratoszewicach

ul. Nowości 32, 95-011 Bratoszewice

 

Zakładka SIR na stronie internetowej: https://lodr-bratoszewice.pl/sir

 

Koordynator: Anna Lichman

Tel. 797 187 074

Adres e-mail: a [dot] lichmanatlodr-bratoszewice [dot] pl

Broker innowacji: Anna Walas

Tel. 785360548

Adres e-mail: a [dot] walasatlodr-bratoszewice [dot] pl