Podsumowanie wyjazdu studyjnego do Czech pn. „Dobre praktyki i doświadczenia przy zakładaniu grup operacyjnych na przykładzie Czech”

Show the MENU

SIR

17.07.2018

 

''Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”   

Operacja realizowana przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

 

 

W dniach 10 - 13 lipca br. zrealizowaliśmy wyjazd studyjny pn. „Dobre praktyki i doświadczenia przy zakładaniu grup operacyjnych na przykładzie Czech” w ramach realizacji Planu Operacyjnego KSOW na lata 2018-2019. Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników z dobrymi praktykami przy tworzeniu Grup Operacyjnych EPI na terenie Czech poprzez poznanie działań tamtejszych brokerów, wymianę doświadczeń, zobaczenie jak w praktyce funkcjonują czeskie gospodarstwa i nad jakimi innowacyjnymi rozwiązaniami pracują tamtejsze uczelnie.

Wraz z grupą rolników, przedsiębiorców i przedstawicieli jednostek naukowych odwiedziliśmy Uniwersytet Mendeleva w Brnie, gdzie prof. Jan Kren omówił specyfikę rolnictwa Czech i opowiedział o badaniach uniwersytetu na rzecz innowacyjnych rozwiązań. Jednym z ważniejszych punktów programu wyjazdu była konferencja z czeskimi brokerami innowacji. Pan Milian Kouril oraz pan Karel Vejrazka przedstawili projekty przygotowane i realizowane w działaniu "Współpraca" w ramach dwóch naborów w latach 2016 i 2017. Dyskusja dotyczyła aktualnych problemów w rolnictwie, sposobów ich identyfikacji i możliwości w działaniu "Współpraca" na gruncie polskim i czeskim. W programie wyjazdu znalazła się ciekawa prezentacja innowacyjnych rozwiązań w monitorowaniu suszy i w rolnictwie precyzyjnym realizowana przez Cleverfarm. Czeskie rolnictwo w praktyce poznaliśmy na przykładzie gospodarstw: Hornacka Farma s.r.o. (ok. 1000 ha) - gospodarstwo ekologiczne położone na obszarach Natura 2000 z produkcją zwierzęcą (bydło, owce, kozy, drób), produkcją roślinną oraz pokojami gościnnymi oraz Farmarska Prodejna (1117 ha) - ekologiczne gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją mleczną. Gospodarstwa te na codzień współpracują z jednostkami naukowymi w zakresie żywienia zwierząt przy zastosowaniu paszy przygotowanej z własnej produkcji roślinnej. Mimo, iż większość wyprodukowanej żywności dystrybuują do odbiorców poza gospodarstwami to posiadają też punkty sprzedaży detalicznej na miejscu. Zaopatrzeni w produkty mleczarskie z Farmerska Prodejna udaliśmy się do Pragi, gdzie zrealizowaliśmy warsztaty dla uczestników projektu. Poprowadził je doświadczony broker polski z województwa kujawsko-pomorskiego, pan Aleksander Bomberski. Podczas warsztatów omówiono dotychczasowe działania brokerów w Polsce, stan prawny oraz projektowane zmiany w zakresie działania "Współpraca". Uczestnicy mieli okazje zapoznać się z przykładami operacji wdrażanych i problemów występujących na różnych etapach przygotowania projektów. Te cenne doświadczenia, nabyta wiedza wraz z nowym spojrzeniem na możliwości naszego rolnictwa w kontekście przedmiotowego działania stanowią punkt wyjścia do dalszych przygotowań innowacyjnych projektów oraz powstania grup operacyjnych na terenie województwa łódzkiego. 

                   .

 

 Tekst i fot.:

                                                                Anna Walas  

Anna Lichman