Podsumowanie i fotorelacja z wyjazdu studyjnego pn. "Rozwój innowacyjnych form przedsiębiorczości pozarolniczej na obszarach wiejskich"

Show the MENU

SIR

19.08.2019

''Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Operacja realizowana przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

 

 

Podsumowanie wyjazdu studyjnego pn. "Rozwój innowacyjnych form przedsiębiorczości pozarolniczej na obszarach wiejskich"

 

 Podczas tegorocznych wakacji Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach zorganizował wyjazd studyjny skierowany do rolników oraz doradców. Tematem przewodnim był ”Rozwój innowacyjnych form przedsiębiorczości pozarolniczej na terenach wiejskich” a konkretnie możliwości hodowla ślimaka w Polsce. W trakcie trzydniowej eskapady uczestnicy zapoznali się z metodami hodowli ślimaka szarego Helix aspersa Muller. W Polsce powstaje coraz więcej farm ślimaka, co stanowi alternatywnym kierunkiem produkcji w mniejszych gospodarstwach.  Do założenia hodowli ślimaka szarego jest niezbędne pomieszczenie do reprodukcji – budynek lub tunel foliowy, pomieszczenie do tuczu wstępnego oraz park hodowlany. Chów taki nazywamy systemem mieszanym pierwszy etap jest prowadzony w pomieszczeniach a właściwy tucz w na poletkach. Pomieszczenie – hala reprodukcyjna musi być wyposażona w bieżącą wodą, kanalizację, elektryczność, ogrzewanie oraz wentylację. Przy zastosowaniu tuneli foliowych system kanalizacji oraz wentylacji nie jest konieczny. W tym pomieszczeniu rozpoczyna się produkcja. Ślimaki po wybudzeniu z zimowej hibernacji są przygotowywane do kopulacji i złożenia jaj. Na stołach reprodukcyjnych musi być zachowana higiena codziennie musi być sprzątane odchody i stara karma. W pomieszczeniach musi być zachowana odpowiednia wilgotność ok 80% oraz temperatury ok 20OC. należy pamiętać o doświetlaniu pomieszczenia ślimaki powinny mieć 16 godzinny dzień i 8 godzinną noc. Po złożeniu jaj w kubkach z ziemią zostają przenoszone do pojemników inkubacyjnych, w których następuje wylęg osesków.  Okres wylęgu to 10-20 dni w zależności od temperatury, jaka panuje w pomieszczeniu:

25OC w pomieszczeniu – okres wylęgu trwa 10 dni,

20OC w pomieszczeniu – okres wylęgu trwa 15 dni,

15OC w pomieszczeniu – okres wylęgu trwa 20 dni.

co daje na 1OC różnicy w temperaturze daje jeden dzień różnicy w długości czasu wylęgu.

Oseski po wykluciu przenosimy do tunelu foliowego do tuczy wstępnego. Tam umieszczamy małe ślimaki na drewnianych paśnikach a gdy temperatura na zewnątrz osiągnie ok 20-25OC nadchodzi moment na przeniesienie do parku hodowlanego. Poletka w parku hodowlanym muszą być odpowiednio przygotowany. Gleba powinna byś pozbawiona chwastów – MECHANICZNE a następnie wysianie rośliny okrywowe – np. rzepik, jarmuż, koniczyna. Na tak przygotowane poletka wynosi się małe ślimaki na paśnikach.  Na poletkach musza być zamontowane zraszacze do nawadniania plantacji oraz ogrodzenie – płotek ograniczający rozchodzenie się osobników. Ogrodzenie powinno się składać z siatki, maty oraz platformy na sól. Po zasiedleniu poletek pielęgnacja polega na zraszaniu oraz zadawaniu paszy na paśniki. Obecnie na rynku rolnicy mogą zakupić gotową paszę lub produkować ją we własnym zakresie. Zbiór następuje sukcesywnie w miarę dorastania osobników.

W trakcie wyjazdu uczestnicy odwiedzili gospodarstwa o różnym stopniu rozwoju produkcji:

  1. Gospodarstwo HG Snails – Wrońsko powiat Wieluński
  2. Gospodarstwo Mokry Dwór pod Koninem
  3. Gospodarstwo Snailsbreeder w Małszycach powiat Łowicki

A wiedzą teoretyczną podzielili się z nimi Pan Profesor Maciej Ligaszewski z Instytutu Zootechniki w podkrakowskich Balicach oraz Pan lek. wet. inż. zoot. Tomasz Stempień właściciel gospodarstwa Gospodarstwo Rolne Ecosnails.

 

Tekst:

Agnieszka Furman

gł. specjalista ds. produkcji i ekonomiki wsi

PZDR Wieruszów

Fotorelacja:

Anna Lichman

główny specjalista ds. innowacji

 

FOTORELACJA

z wyjazdu studyjnego pn. "Rozwój innowacyjnych form przedsiębiorczości pozarolniczej na obszarach wiejskich", który odbył się w dniach 9-11.08.2019 r.