Grupy Operacyjne ŁODR z s. w Bratoszewicach

Show the MENU

SIR

14.12.2020

W ramach działania Współpraca ŁODR z siedzibą w Bratoszewicach w 2020 roku zrealizował projekt grupy operacyjnej pn. Polski Ocet Owocowy. ŁODR pełnił funcję lidera oepracji polegającej na wytworzeniu innowacyjnej technologii produkcji octu owocowego oraz nowego znacznie udoskonalonego produktu. Do ARiMR złożóno trzy wnioski o płatność w ramach tej operacji na łaćzna kwotę 852 792,08 PLN. W projekcie wzięli udział 4 rolnicy w tym 3 prowadzący tłoczarnię soku jabłowego oraz winnica. W projekt zostały zaangażowane podmioty z trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i śląskiego. Za innowacyjne rozwiązania odpowiadali pracownicy jednostki naukowej - Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego. Wiecej informacji na stronie internetowej projektu www.polskiocetowocowy.pl oraz na Facebook (Polski Ocet Owocowy)

W 2020 roku ŁODR z siedzibą w Bratoszewicach zrealizował I etap i II etap operacji pn. „ThermoEye – innowacyjny systemu poprawy dobrostanu trzody chlewnej”. Projekt polega na opracowaniu  i wdrożeniu bezinwazyjnego systemu monitorowania temperatury zwierząt hodowlanych (trzody chlewnej) jako jednego z elementów strategii ograniczania stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w produkcji trzody chlewnej i podniesienia wskaźników produkcyjnych.  W etapie I Smart Soft Solutions Sp. z o.o. oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dokonali niezbędnych zakupów w celu wyposażenia chlewni w Złotnikach na okoliczność prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Spółka przeprowadziła badania okna termograficznego, pod kątem doboru materiału o optymalnej emisyjności. Jednocześnie zostały rozpoczęte prace pod kątem budowy algorytmów do identyfikacji zwierząt i przypisanie im wektorów ruchu. Uniwersytet rozpoczął prace nad optymalizacją tuczu na podstawie oceny określonych wskaźników dobrostanu zwierząt przy zastosowaniem systemu ThermoEye, który służy w wykrywaniu gorączki (hipertermii).  Prowadzone  prace nad modelami behawiorystycznymi, algorytmami ocieniającymi modele ruchu trzody chlewnej, jednocześnie oceniany wpływ środowiska o silnym stężeniu amoniaku na elektronikę oraz okno termowizyjne ma za zadanie pozwolić na wypracowanie innowacyjnej technologii w chowie i hodowli trzody chlewnej. W ramach II etapu przedsięwziecia Spółka przeprowadziła prace mające na celu implementacje rozwiązania zabezpieczającego dostęp do urządzenia. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu prowadzić będzie prace badawcze cech tucznych dla dwóch grup: populacji wolnej od farmakoterapii oraz w grupie, w której podawane będą środki farmakologiczne. Więcej informacji na stronie internetowej przedsięwzięcia www.zdrowezwierzetaepi.pl

W ARiMR pozytywnie oceniono i umieszczono na liście rankingowej ooperacje działania Współpraca, w których ŁODR z s. w Bratoszewicach jest partnerem. Do dofinansowania rekomendowano grupę pn. „Agros Group” utworzoną w celu opracowania i wdrożenia nowych produktów, przetworów owocowo-warzywnych zachowujących optymalny i korzystny skład substancji prozdrowotnych z wykorzystaniem unikalnych rodzajów marchwi
i truskawki przy jednoczesnym wprowadzeniu proekologicznych technologii uprawy oraz znacznie udoskonalonej metody organizacji produkcji i metody marketingu. Tytuł projektu: „Opracowanie innowacyjnych przetworów owocowo-warzywnych zachowujących optymalny i korzystny skład substancji prozdrowotnych z wykorzystaniem unikalnych rodzajów marchwi i truskawki w celu poszerzenia produkcji rolniczej i przetwórczej”. ŁODR z siedziba w Bratoszewicach będzie odpowiadał za m.in. za utworzenie strony internetowej projektu. W ramach projektu przewiuje się dwa lata badań we współpracy z rolnikami, liderem projektu - ZPOW Agros Nova Sp. z o.o. z siedzibą w Łowiczu. Ponadto w grupie uczestniczy Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

Kolejną grupą wskazaną do dofinansowania w ramach naboru Współpraca w roku 2020 jest grupa „FIELDSTONE INVESTMENTS II” utworzona w celu wytworzonej innowacyjnej technologii produkcji sadzonek roślin jagodowych typu plug plant i long cane o wysokim współczynniku produktywności na przykładzie maliny i jeżyny bezkolcowej, tytuł projektu: „Innowacyjna technologia produkcji sadzonek roślin jagodowych typu plug plant i long cane o wysokim współczynniku produktywności na przykładzie maliny i jeżyny bezkolcowej”. Przedmiotowa grupa operacyjna otrzymała dofinansowanie od ARiMR na realizację równeiż dwuletniego programu badań i wdrożeń. Liderem operacji jest Fieldstone Investments II Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Ponadto w grupie uczestniczą rolnicy, a także Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Fundacja "Na Zdrowie" z siedzibą w Warszawie.

ŁODR z siedzibą w Bratoszewicach ponadto uzupełnił dwa projekty badawcze w ramach celu 2A i 3A działania Współpraca. Grupy utworzone z Politechniką Łódzką oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie złożyły wymagane dokumenty w ARiMR i oczekują na informacje zwrotne z Agencji w ramach oceny formalnej.

W roku 2020 ponadto przygotowywano projekty krótkich łańcuchów dostaw. Prace nad modelowym rozwiązaniem beda kontynuowane do panowanego przez ARiMR naboru na poczatku 2021 roku. Wszystkich zainteresowanych krótkimi łańcuchami dostaw zapraszamy do konsultacji pomysłów, rozwiązań i tworzenia grup EPI w biurze Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich w ŁODR z s. w Bratoszewicach.

 

broker innowacji Anna Walas a [dot] walasatlodr-bratoszewice [dot] pl tel. kom. 785 360 548

broker innowacji Monika Szadkowska m [dot] szadkowskaatlodr-bratoszewice [dot] pl tel. 516 815 582