Wyjazd studyjny na Podlasie

Show the MENU
16.09.2019

          W dniach 9-12.09.2019 na terenie województwa podlaskiego odbył się wyjazd studyjny pn.: „Nowoczesne technologie w chowie bydła mlecznego na przykładzie woj. podlaskiego”. Wyjazd został zorganizowany przez ŁODR z/s w Bratoszewicach oraz Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. W wydarzeniu uczestniczyli rolnicy, hodowcy bydła, mlecznego, doradcy rolniczy, mieszkańcy obszarów wiejskich, a także potencjalni członkowie grup operacyjnych.                Podczas wyjazdu uczestnicy odwiedzili trzy gospodarstwa w gminie Śniadowo i gminie Michałowo, specjalizujące się w nowoczesnym chowie bydła mlecznego.     W każdym z gospodarstw zwierzęta utrzymywane są w systemie wolnostanowiskowym, na rusztach, a dój odbywa się w halach udojowych ( karuzela, „bok w bok”).    Dzięki różnorodności związanej z rozwiązaniami technologicznymi oraz wielkością budynków (obory na 500, 300 i 100 stanowisk) uczestnicy mogli porównać wkład pracy oraz sposób chowu bydła i pozyskiwania mleka.

   Ponadto podczas wyjazdu czas przeznaczony był również na zwiedzanie okolicznych miejscowości. Zwiedzono Supraśl (Muzeum Ikon, miasto),  Białystok (miasto) oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w miejscowości Wasilków.

   W ostatnim dniu pobytu odbyły się wykłady: „Możliwości finansowania grup operacyjnych w ramach działania "Współpraca", „Automatyzacja i robotyzacja w hodowli bydła mlecznego oraz produkcji mleka”, „Innowacje w produkcji pasz i żywieniu bydła mlecznego”, „Innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu stadem bydła mlecznego w zautomatyzowanej  oborze" prowadzone przez p. Natalię Niską oraz p. Marcina Gołębiewskiego. Rolnicy chętnie uczestniczyli w dyskusji, wymieniając się własnymi doświadczeniami. Wizytę na Podlasiu , w wolnym czasie umilały spacery po Puszczy Knyszyńskiej, a także integracja uczestników przy grillu.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                      Anna Krzciuk  

                                                                                                                                                                                                                                                                    PZDR Radomsko