Współpraca z gminą Żarnów

Show the MENU
04.11.2013

W miesiącu październiku na terenie gminy Żarnów odbyły się uroczystości obchodów 700 lecia wsi Skórkowice i 85 rocznica powstania Ochotniczej Straży Pożarnej. Na uroczystość został również zaproszony ODR jako jednostka współpracująca z gminą Żarnów. Po części oficjalnej, w której wzięli udział parlamentarzyści, strażacy, nauczyciele, rolnicy istniała możliwość porozmawiania i wymiany poglądów z dużą ilością przybyłych rolników oraz przedstawicielami jednostek obsługi  rolnictwa. Pytania dotyczyły nowego PROW, badania próbek glebowych oraz monitorowania cen na targowiskach.
 
W dniu 12 listopada 2013 roku w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach odbyło się seminarium na temat „Żywność tradycyjna i regionalna. Wsparcie w ramach PROW 2007-2013 producentów uczestniczących w systemach jakości żywności. Szanse i bariery, możliwości wytwarzania”
Wzięła w nim udział pięcio osobowa delegacja z powiatu opoczyńskiego.
Omówione zostały zagadnienia związane z systemami jakości żywności, mechanizmem wsparcia producentów uczestniczących w systemach jakości żywności w PROW 2007-2013. Sposoby aplikacji i rezultaty wdrażania, oraz wymogi prawne przy wprowadzaniu do obrotu żywności tradycyjnej i regionalnej. Przedstawione zostały również zmiany w systemach jakości jakie mają nastąpić w latach 2014-2020.
Wykładowcami byli: Zofia Winawer, członek Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, Izabella Byszewska, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, oraz Jan Zwoliński, wiceprezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Istniała również możliwość zakupu produktów regionalnych i tradycyjnych z województwa świętokrzyskiego, między innymi krówki opatowskiej, miodów i serów.
 
14 listopada 2013r. w Miejskim Domu Kultury w Opocznie odbyła się XXXVI Sesja Rady Miejskiej. Wśród punktów obrad obecna była informacja z prac samorządu rolniczego i jednostek obsługi rolnictwa. Przedstawiciele ŁODR z/s w Bratoszewicach,- RZD Opoczno; BP ARiMR; PIORiN, Izby Rolniczej omówili zadania wykonywane w roku 2013.  Pojawiło się szereg pytań dotyczących: wysokości dopłat bezpośrednich; GMO; gruntów ugorowanych; kontroli rolników; sytuacji w polskim rolnictwie.
 
Aktywność kobiet wiejskich.

W okresie jesienno –zimowym wzrasta aktywność kobiet zrzeszonych w kołach gospodyń wiejskich. Bardzo chętnie przychodzą na szkolenia , pokazy i aktywnie w nich uczestniczą. Na początku grudnia zorganizowano szereg takich szkoleń na terenie powiatu opoczyńskiego. Między innymi odbyło się szkolenie we wsi Wąglany na temat produktu tradycyjnego oraz wykonywania kwiatków z bibuły. Cieszyło się dużym zainteresowaniem czego efektem jest ustalone następne spotkanie po świętach.

Opracowała
Maria Fabianowska
 
2 grudnia w Wiejskim Domu Kultury w Miedznej Murowanej, gmina Żarnów, odbyły się dwa szkolenia zorganizowane przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z/s w Bratoszewicach, Rejon Opoczno, przy współpracy z Kierownikiem Filii Bibliotecznej i Stowarzyszenia Miłośników Tradycji i Kultury w Miedznej Murowanej.
Pierwsze ze szkoleń dotyczyło tematu „Zarządzania gospodarstwem rolnym”, które poprowadziła Iwona Sałaj, specjalista ds. produkcji i ekonomiki wsi ŁODR, Rejon Opoczno. Druga część spotkania poświęcona była warsztatom ozdób choinkowych i kwiatów z bibuły, poprowadzonych przez Katarzynę Wągiel, specjalistę ds. produkcji i ekonomiki wsi ŁODR, Rejon Opoczno, wspólnie z Marianną Rzepka i Zofią Pacan, które są twórczyniami ludowymi oraz członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Bielowicach. Spotkanie to umożliwiło zdobycie wiedzy na temat przedsiębiorczości osób mieszkających na wsi, a także służyło pogłębieniu umiejętności tworzenia ozdób świątecznych i bibułowych. Wymiana doświadczeń rękodzielniczych między stowarzyszeniami służy ich rozwojowi, pobudza młode osoby do tworzenia i angażowania się w sprawy związane z kulturą.
Na koniec spotkania Panie ze Stowarzyszenia w Miedznej Murowanej poczęstowały uczestników swoimi pysznymi pierogami z kaszą i mięsem, które to zajęły I miejsce w konkursie „Smaki, które pamiętam z dzieciństwa” zorganizowanym na Wojewódzkim Święcie Truskawki w czerwcu w gminie Buczek (powiat łaski).
 
Katarzyna Wągiel