Promocja KGW i produktów tradycyjnych

Show the MENU
18.09.2017

    

KONKURS  NA NAJLEPSZĄ PREZENTACJĘ

Podczas  dożynek gminnych w Wielgomłynach w dniu 27 sierpnia 2017 roku, odbył się  konkurs na najlepszą prezentację kultury, tradycji, strojów ludowych, produktów regionalnych, dorobku artystycznego poprzez poszczególne sołectwa. W konkursie wzięło udział 7 stoisk promocyjnych przygotowanych przez Gospodyń Wiejskich z Trzebiec, Wielgomłyn, Sokolej Góry, Woli Kuźniewskiej, Rogów oraz stowarzyszeń – Rudka nad Pilicą i Przyjaciele dla Krzętowa .

     Do oceny poszczególnych stoisk została powołana komisja konkursowa, w której skład weszły osoby wytypowane z każdego stowarzyszenia i koła gospodyń osoby (po jednej z każdego KGW i stowarzyszenia).

     Komisja nagrodziła 3 stoiska: I miejsce – Stowarzyszenie dla Krzętowa, II miejsce –KGW Trzebce,

 III miejsce – Stowarzyszenie Rudka nad Pilicą. Wszystkie stoiska były bardzo ciekawe. Przedstawiały dorobek poszczególnych KGW i stowarzyszeń. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wyroby kulinarne, a szczególnie produkty lokalne, jak: jagnięcina po krzętowsku czy kugiel. Również bardzo smakował uczestnikom dożynek chleb wypiekany w zachowanych ciągle piecach chlebowych.

                                       PRODUKTY TRADYCYJNE Z POWIATU RADOMSZCZAŃSKIEGO

     Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi(www.minrol.gov.pl) znajdują się 2 produkty z powiatu radomszczańskiego na liście produktów tradycyjnych:

1.Jagnięcina ze świniarki

     Jest to tuszka  charakterystyczna dla jagniąt świniarki otrzymana w wyniku uboju jagniąt trj rasy w wieku od 3 do 6 miesięcy w wadze najczęściej od 7 do 10 kg. Charakterystyczne jest to ,że nie posiada swoistego zapachu mięsa owczego. Mięso to charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu śródmięsnego, natomiast posiada znaczne ilości kwasów orotowych o działaniu antynowotworowym.

     We wsi Krzętów, w gminie Wielgomłyny znajduje się obecnie największe w Polsce stado zachowawcze owcy świniarki. Z  jej mięsa sporządza się np. jagnięcina po krzętowsku, która była na wielu targach i wystawiana m.in. w 2002 roku na targach ITB w Berlinie i Targach Turystycznych w Warszawie oraz nagrodę Perły na Międzynarodowych Targach Rolnych Polagra Farm w 2003 roku. Nagrodę tę otrzymała ponownie w 2005 roku za kontynuacja i promocję produktu. Jagnięcina cieszy się dużą popularnością na terenie Krzętowa i okolic.

  W sprawie przyrządzania jagnięciny po krzętowsku można dzwonić pod numer  -502139503

2.Tatarczuch z Radomska

     Jest to ciemnobrązowy placek o miąższu brązowo-sinym, o specyficznym słodkim, miodowym smaku. Jest produktem tradycyjnym, pieczonym od niepamiętnych czasów. Zgodnie z legendą uprawą gryki na terenie Stobiecka Miejskiego, dzielnicy Radomska zapoczątkowali jeńcy tatarscy. Tatarczuch jest wypiekany z mąki gryczanej. Z tatarki , potocznej nazwy gryki na tym terenie otrzymywana  była przede wszystkim kasz gryczana. Poza tym otrzymywano jeszcze kaszkę zwaną miałką i mąkę gryczaną. Rodziny kaszarzy dodatkowo zajmowały  się wypiekiem placka z maki gryczanej , aby zwiększyć swoje dochody. Najczęściej sprzedawano go na kromki na odpustach, jarmarkach i różnego rodzaju targach. Receptura była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Rzadko można go spotkać, ale jest poszukiwany przez smakoszy. Każdy, kto chociaż raz go zjadł, zapamięta jego smak na długo i będzie go poszukiwał. Można go spróbować samemu upiec. Recepturę można znaleźć w internecie. Zachęcamy do pozytywnych prób.

                                                                                Henryk Nabiałkowski

 

Image icon img_1706.jpg (1889.307 kB)