UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Makatki kuchenne- mądrości ludowe

Show the MENU
25.11.2013

W siedzibie Regionalnego Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie 23 Listopada 2013 r. otwarto wystawę pt.” Makatki kuchenne- mądrości ludowe”.
Makatki kuchenne popularne w Polsce w II połowie XIX wieku  pełniły funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również wychowawczą. Na wystawie zaprezentowano 117 makatek tradycyjnych wyhaftowanych jak i drukowanych.
Świat makatek najpierw barwny i kolorowy przechodzący do makatek jednobarwnych w kolorze niebieskim lub czerwonym. Motywem są scenki z życia codziennego: krzątające się po kuchni kuchareczki, gospodynie nakrywające do stołu, bawiące się dzieci lub zwierzęta. Pojawiają się sielskie krajobrazy; wiejskie chaty wśród drzew i kwiatów oraz kompozycje kwiatowe i motywy religijne.
Umieszczone obok scenek sentencje przedstawiają mądrości ludowe takie jak: Miłość i zgoda- domu ozdoba”, „Pilne ręce, twarz wesoła, sieją szczęście dookoła”, „Dobra gospodyni dom zasobnym czyni”, „Świeża,  woda zdrowia doda”, ”Dobra żona męża korona’ i wiele innych.
Makatki zebrano z terenu powiatu pajęczańskiego i nie tylko jak również odtworzono nowe wyszywając.
Oprócz makatek na wystawie można zobaczyć aranżację kuchni oraz pokoju urządzonych w stylu lat 60-tych XX wieku.
Wystawa będzie czynna do 30 maja 2014 r.; można zwiedzać w godzinach pracy Regionalnego Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie.

Opracowała: Małgorzata Tronina - Rejon Pajęczno
Zdjęcia:   Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki Działoszyn

Zdjęcie przedstawia wystawę pt.” Makatki kuchenne- mądrości ludowe” na poddaszu Regionalnego Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie
Zdjęcie przedstawia makatki, przymocowane do tablicy
Zdjęcie przedstawia urządzenie do produkcji makatek
Zdjęcie przedstawia korytarz z makatkami na tablicach
Zdjęcie przedstawia aranżację kuchni z makatkami