W Polsce wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych jest coraz częstej wybieraną formą spędzania wolnego czasu. W tej sytuacji agroturystyka może stać się dodatkowym źródłem dochodu dla gospodarstw rolnych i warto się nią zainteresować.
Co to jest agroturystyka?
Agroturystyka – to forma wypoczynku, która łączy działalność turystyczną z rolniczą w funkcjonującym gospodarstwie rolnym. Pozwala na poznanie przez turystów poprzez bezpośredniego kontaktu z rolnikiem stylu życia i pracy w gospodarstwie, a równocześnie odpoczywać i korzystać z walorów gospodarstwa i otoczenia oraz przygotowanych atrakcji i ofert.
Kto może świadczyć usługi agroturystyczne?
Rolnik - pełnoletnia osoba fizyczna zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osoba, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.
Korzyści dla rolnika z prowadzenia agroturystyki
- pozyskanie dodatkowego źródła dochodu
- stworzenie dodatkowych miejsc pracy – chęć zostania ludzi młodych w gospodarstwach rolnych i prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego
- poznawanie nowych ludzi i ich obyczajów
- kontakt z innymi ludźmi dający inspirację i motywację do działania
Korzyści dla turysty z pobytu w gospodarstwie agroturystycznym
- wypoczynek w środowisku odmiennym od warunków życia i pracy na obszarach zurbanizowanych
- kontakt z życiem wiejskim, zwierzętami domowymi i inwentarskimi
- poznawanie rzemiosła ludowego , folkloru wsi, twórców ludowych
- smakowanie świeżej żywności
- obcowanie z naturą
- udział w domowej produkcji żywności (masło, sery, przetwory , pieczenie chleba)
Zakładając gospodarstwo agroturystyczne należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:
- czy posiadamy tzw. „wolne zasoby”, np. rzadko używane pokoje
- czy gospodarstwo zlokalizowane jest na terenie atrakcyjnym turystyczne, różnorodnym pod względem krajobrazu i walorów przyrodniczo – kulturowych
- jest oddalone od zakładów przemysłowych, tras szybkiego ruchu
- dysponuje miejscem do wypoczynku, przygotowania np. ogniska lub grilla
- posiada miejsce do organizacji gier i zabaw dla dzieci
- dobrze oznakowany dojazd do gospodarstwa
- dysponuje sprzętem do rekreacji
- ma przygotowaną ofertę miejsc ciekawych do poznania i zwiedzania
Prawne aspekty prowadzenia działalności agroturystycznej
Zgodnie z art.6 Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców działalność polegająca na wynajmowaniu przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczeniu w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów nie jest działalnością gospodarczą i oznacza, że rolnik, który, prowadzi działalność agroturystyczną oraz ogranicza się do wymienionych działań, nie podlega obowiązkowi złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Działalność w zakresie agroturystyki korzysta też z przywilejów podatkowych. Stosownie bowiem do art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1991, Nr 80, poz. 350, Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, z późniejszymi zmianami) stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są:
dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Podsumowując agroturystka może umożliwić poszukiwanie przez rolników dodatkowych dochodów, aktywizować do działania całe rodziny i wzbogacać lokalną gospodarkę.
Bazę gospodarstw agroturystycznych w województwie łódzkim można obejrzeć na stronie www.lodr-bratoszewice.pl w zakładce- Informacje branżowe-Rozwój Obszarów Wiejskich-baza agroturystyczna.