Wyniki konkursu

Show the MENU

XIV edycja ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2021r.-etap wojewódzki

 

Po raz kolejny Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs w Bratoszewicach zorganizował Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w województwie łódzkim, zrealizowany w ramach operacji SIR pn.„ Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne - finał wojewódzki”. Operację wspófinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”

 

Celem konkursu było szerzenie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w ekologicznych gospodarstwach rolnych oraz rozpowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego. Konkurs jest uhonorowaniem najlepszych gospodarstw, które upowszechniają ekologiczne metody produkcji rolnej, a także propagują poprzez swoją działalność innowacyjne i prośrodowiskowe rozwiązania. Operacja przyczyniła się do zacieśnienia współpracy pomiędzy uczestnikami, a także umożliwiła wymianę wiedzy i doświadczeń.

 

Komisja konkursowa powołana przez dyrektora ŁODR, w składzie: Ewa Kłosińska-kierownik Działu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska wraz ze specjalistami: Bartłomiejem Pijewskm, Małgorzatą Świerczyńską oraz Andrzejem Bartosikiem, dokonała lustracji zgłoszonych gospodarstw i zgodnie z regulaminem przeprowadziła kwalifikację, wybierając laureatów.

 

Pod uwagę brano następujące kryteria oceny: stosowanie innowacyjnych rozwiązań, dostosowanie wyposażenia gospodarstwa do potrzeb, dbałość o nieprodukcyjne elementy środowiska, wysokość plonów, wartość produkcji sprzedanej z 1 ha, procentowy udział wartości produktów przetworzonych w przychodach gospodarstwa, dostosowanie płodozmianu, zwiększenie bioróżnorodności w gospodarstwie, dobór roślin zaadoptowanych do zmian klimatu, propagowanie idei rolnictwa ekologicznego wśród rolników, edukacja konsumentów, dzieci i młodzieży. O ostatecznej lokacie w konkursie zadecydowała punktacja, zgodnie z regulaminem.

 

Kryteria oceny m.in.: stosowanie innowacyjnych rozwiązań, technologii, dostosowanie wyposażenia gospodarstwa do potrzeb, dbałość o nieprodukcyjne elementy środowiska, wysokość plonów, wartość produkcji sprzedanej w zł z 1 ha, procentowy udział wartości produktów przetworzonych w przychodach gospodarstwa, dostosowanie płodozmianu, zwiększenie bioróżnorodności w gospodarstwie, dobór roślin dostosowanych do zmian klimatu, propagowanie idei rolnictwa ekologicznego wśród rolników, edukacja konsumenta, edukacja młodzieży i dzieci. O ostatecznej lokacie w konkursie zadecydowała punktacja, zgodnie z regulaminem konkursu.

 

Laureatami konkursu zostali:

      I.     miejsce:gospodarstwo Karola  Kopra, położone w miejscowości  Roźny w powiecie radomszczańskim,

      II.     miejsce:gospodarstwo Krzysztofa Dziuby,  w Zuzowach w powiecie, radomszczańskim,

      III.     miejsce:gospodarstwo Jędrzeja Góreckiego,  z Nowego Kłopoczyna w powiecie rawskim

Przyznano równieżdwa wyróżnienia:dla gospodarstw należących do Jarosława Strzeleckiego z Paplinka w powiecie skierniewickimoraz  Dawida Biedrzyckiego z Grzymkowice w powiecie rawskim.

 

Zwycięzcy i wyróżnieni zostali uhonorowani nagrodami pieniężnymi sfinansowanymi w ramach operacji SIR

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w tegorocznej edycji, gratulujemy najlepszym życząc następnych sukcesów w działalności

 

Operacja realizowana przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wielskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Ewa Kłosińska