Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Szkolenia z zakresu "Stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy" - sprawdź

Kurs dla kombajnistów - sprawdź

Szczegóły w zakładce: Szkolenia zawodowe - sprawdź

 

Ziołowy Zakątek w profilaktyce prozdrowotnej

Show the MENU
11.01.2018

Pracownicy Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Sieradz uczestniczyli w wyjeździe studyjnym pn: Innowacyjne rozwiązania w uprawach ekologicznych, hodowli zwierząt, produkcji biopaliw wdrażane na terenach województwa podlaskiego. Poznawali bogactwo ziół i roślin ekologicznych w Ziołowym Zakątku w Korycinie.

       Zadaniem Ośrodka Edukacji Przyrodniczej jest przekazanie wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego Podlasia, tradycji zielarskich i zrównoważonego rozwoju. Ośrodek ma do dyspozycji ogród botaniczny z kolekcją roślin użytkowych, gospodarstwo ekologiczne, las, staw oraz laboratorium wyposażone w nowoczesny sprzęt. Zajmują się propagowaniem wiedzy zielarskiej w profilaktyce prozdrowotnej, zachowaniem wiedzy o tradycji i zwyczajach w tej dziedzinie.

       Termin zioła obejmuje wszystkie rośliny, które zawierają substancje wpływające na nasz metabolizm. Gatunki ziół wykorzystywane do przyprawiania wyróżniają się bogactwem zapachów i olejków eterycznych. Przyprawy poprawiają smak potraw, ale także – w zależności od rodzaju przyprawy – chronią przed chorobami układu pokarmowego, moczowego, wątroby, trzustki, ułatwiają wchłanianie składników odżywczych, regulują czynności trawienne, działają rozkurczowo i bakteriobójczo. 

       Systematyczne, umiejętne i w miarę obfite stosowanie przypraw pozwoli nam na zachowanie na długo zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Tekst i fot.: Mariola Hernas