Szkolenia z zakresu "Stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy" - sprawdź

Kurs dla kombajnistów - sprawdź

Szczegóły w zakładce: Szkolenia zawodowe - sprawdź

 

XXV Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym - Etap I - eliminacje oddziałowe

Show the MENU
29.09.2017

                                                                                                                        

Działanie KSOW na lata 2014 – 2020 (Działanie 13 – Promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich), priorytet PROW na lata  2014-2020 (Priorytet 1: Wspieranie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich), cel KSOW na lata  2014 -2020 (3.1 Zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich)

 Nagrody sfinansowane zostaną  w ramach Planu Operacyjnego Jednostki Regionalnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa łódzkiego  na lata 2016-2017

Informujemy, że istnieje możliwość zarejestrowania się jako Partner KSOW w bazie partnerów! Można to zrobić na stronie internetowej KSOW. Zachęcamy do odwiedzenia portalu internetowego http://ksow.pl


 

     Po raz kolejny w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, w Oddziałach w Piotrkowie Trybunalskim, w Kościerzynie  oraz w centrali w Bratoszewicach rozpoczęła się Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym.

     Do I etapu olimpiady - eliminacji - w dniu 27.09.2017 r. przystąpiło 64 uczestników.  Przybyli uczniowie szkół rolniczych oraz mieszkańcy obszarów wiejskich z terenu województwa łódzkiego.

     Celem organizowanej Olimpiady jest zainteresowanie uczestników zgłębianiem wiedzy w ramach tematyki związanej z zasadami zdrowego i racjonalnego żywienia, ekologią i ochroną środowiska na wsi, agroturystyką i turystyką wiejską, zagrodami edukacyjnymi, produktami tradycyjnymi i regionalnymi, dziedzictwem kulturowym, a także zagadnieniami z zakresu sprzedaży bezpośredniej, przedsiębiorczości na obszarach wiejskich oraz BHP w gospodarstwie rolnym.  

     Otwarcia XXV Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym w centrali Bratoszewice dokonał Ddyrektor ŁODR zs. w Bratoszewicach Włodzimierz Lewandowski, witając wszystkich uczestników eliminacji.

     Zgodnie z Regulaminem, uczestnicy odpowiadali na 30 pytań testowych, które zakresem merytorycznym obejmowały następujące zagadnienia:

  • zasady zdrowego i racjonalnego  żywienia
  • agroturystyka i turystyka wiejska
  • ekologia i ochrona  środowiska na wsi
  • zagrody edukacyjne
  • produkty lokalne, tradycyjne i regionalne
  • dziedzictwo kulturowe   
  • przedsiębiorczość na obszarach wiejskich
  • BHP w gospodarstwie rolnym     
  • podstawowe zagadnienia z zakresu sprzedaży produktów pochodzących z gospodarstwa rolnego

 Podczas etapu eliminacyjnego olimpiady pracowały komisje w składzie:

Oddział  Bratoszewice

  1. Katarzyna Nowak - przewodnicząca  
  2. Edyta Kijak  -  członek
  3. Anna Gołaszewska  - sekretarz

Oddział Piotrków Trybunalski

  1. Janusz Bolanowski -  przewodniczący
  2. Elżbieta Michalak  - członek
  3. Irena Babczyńska -  sekretarz

Oddział Kościerzyn

  1. Halina Przybylska - przewodnicząca
  2. Katarzyna Janiak – członek
  3. Małgorzata Ziółkowska – sekretarz

Po sprawdzeniu arkuszy testowych oraz podsumowaniu wyników, wyłoniono uczestników II finałowego etapu olimpiady.

Do finału zakwalifikowało się po dziesięciu uczestników z każdego oddziału, którzy uzyskali największą ilość punktów:

Małgorzata Duda  – gmina Ozorków, powiat zgierski

Krystyna Słaby – gmina Stryków, powiat zgierski

Anna Walczak – gmina Dmosin, powiat brzeziński

Anna Żak – gmina Łódź, powiat łódzki

Bożena Wojtczak – gmina Ozorków, powiat zgierski

Lucyna Dałek – gmina Kocierzew, powiat łowicki

Elżbieta Olczyk – gmina Jeżów, powiat brzeziński

Katarzyna Rolewska – gmina Kiernozia, powiat łowicki

Anna Kucharska – gmina Grabów, powiat łęczycki

Maria Zimoń - gmina Łódź, powiat łódzki

Aleksandra Manowska-Borycka -  gmina Wielgomłyny, powiat radomszczański

Jadwiga Cukier - gmina Lubochnia, powiat tomaszowski

Bożena Matuszewska-Pająk - gmina Lubochnia, powiat tomaszowski

Justyna Krawczyk -  gmina Wielgomłyny, powiat radomszczański

Agnieszka Radomska - gmina Będków, powiat tomaszowski  

Karolina Borycka -  gmina Wielgomłyny, powiat radomszczański

Izabela Gołąb-Bogacz - gmina Radomsko, powiat radomszczański

Teresa Steffen – gmina Radomsko, powiat radomszczański

Wioletta Biernat – gmina Grabica, powiat piotrkowski

Anna Orłowska – gmina Opoczno, powiat opoczyński

Joanna Bąk – gmina Sieradz, powiat sieradzki

Katarzyna Karska – gmina Sieradz, powiat sieradzki

Anna Jurek – gmina Dobroń, powiat pabianicki

Elżbieta Wyrembak – gmina Mokrsko, powiat wieluński

Maria Jakubska – gmina Czarnożyły, powiat wieluński

Dorota Mamzer – gmina Mokrsko, powiat wieluński

Halina Kluska – gmina Sieradz, powiat sieradzki

Renata Skrobiszewska – gmina Sieradz, powiat sieradzki

Katarzyna Łazińska – gmina Konopnica, powiat wieluński

Agata Rzeźnik – gmina Mokrsko, powiat wieluński

 

  Gratulujemy zwycięzcom eliminacji i zapraszamy na finał, który odbędzie się 27.10.2017 o godz. 10.00

w Centrali Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach.

 

Tekst - Edyta Kijak, Irena Babczyńska, Katarzyna Janiak

Zdjęcia – Krzysztof Grzelak, Edyta Kijak, Teresa Nowak, Elżbieta Michalak