W królestwie fanów natury - po Piotrkowskich Targach Ogrodniczych

Show the MENU
16.05.2024

XVII PIOTRKOWSKIE TARGI OGRODNICZE „Pamiętajmy o ogrodach”

W królestwie fanów natury

Nie zawiodła pogoda, wystawcy i zwiedzający zainteresowani atrakcyjną ofertą wystawienniczą. Plac przed zamkiem w Bykach zakwitł barwami tysięcy kwiatów i mienił się wszystkimi odcieniami zieleni. Siedemnasta odsłona Piotrkowskich Targów Ogrodniczych „Pamiętajmy o ogrodach”, zorganizowanych 12 maja br. przez piotrkowski oddział Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, z pewnością na długo zapadnie w pamięć uczestników.

Właściciele stoisk już od wczesnych godzin rannych byli gotowi na przyjęcie klientów chcących stworzyć lub upiększyć otoczenie domu, taras czy loggię. Oferta wystawców okazała się uniwersalna, czyli pasująca do każdego klienta i wszelkiej przestrzeni. Były rozsady warzyw, kwiaty oraz zioła, ponieważ hitem ostatnich czasów stają się rabaty będące jednocześnie kuchnią, kwiaciarnią i apteką. Pojawiły się rośliny, akcesoria i elementy aranżacji zarówno do wiejskich ogrodów, jak i tych nowoczesnych minimalistycznych. Trudno wymienić wszystkie dostępne gatunki, bo były ich tysiące: bardziej i mniej wymagające, tańsze i droższe, drzewka owocowe i krzewy ozdobne, kwiaty jednoroczne i wieloletnie. Na targi przybyło ponad 100 wystawców z całej Polski. Sprzedawcy nie mieli chwili wytchnienia, a nabywcy opuszczali targi z pełnymi siatkami. Prawie cały roślinny towar zmienił swoich właścicieli. Dekoracyjna kurkuma rozeszła się co do sztuki. Niewielką tendencję spadkową odnotował jedynie w tym roku sektor odnawialnych źródeł energii, który zajął w bieżącej edycji nieco mniejszą powierzchnię.

Najróżniejsze niskoprzetworzone smakowitości wytworzone w ramach rolniczego handlu detalicznego i sprzedaży marginalnej, lokalnej i ograniczonej (np. staropolskie wędliny, nabiał, 100-procentowe soki naturalne) można było degustować i nabywać na Jarmarku żywności prosto od Rolnika. Nadarzyła się też okazja do skosztowania i zakupu regionalnych produktów żywnościowych z całej Polski, ekologicznych przetworów i miodów z tegorocznych – co jest ewenementem na początku maja – zbiorów. Powodzeniem cieszyły się zwłaszcza oscypki na ciepło z żurawiną lub z boczkiem. Na stoiskach małej gastronomii królowały dania z grilla, a pragnienie najchętniej gaszono kolorowymi, orzeźwiającymi sorbetami.

Na stoisku ŁODR rolnicy mogli pobrać bezpłatne materiały informacyjne, skorzystać z porad naszych specjalistów w zakresie, m.in. płatności bezpośrednich (w tym ekoschematów i warunkowości), gospodarstw opiekuńczych i działań Planu Strategicznego WPR na lata 2023–2027. Własną działalność prezentowały także inne instytucje współpracujące z naszym ośrodkiem, np.: ARiMR, KRUS i WIORiN.

Część oficjalną rozpoczął Marian Jurek, dyrektor piotrkowskiego oddziału ŁODR, zadowolony z tego, że targi mogły się odbyć w przepięknej, utrwalonej tradycją scenerii bykowskiego zamku. Następnie Andrzej Karniszewski, p.o. dyrektora ŁODR zs. w Bratoszewicach, w swoim przemówieniu nawiązał m.in. do obchodów jubileuszu 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i podkreślił, jak wiele pozytywnych zmian zaszło w polskim rolnictwie po włączeniu się w struktury Wspólnoty. Gorąco zapraszał zwiedzających do strefy RHD i MOL, aby wesprzeć małych wytwórców rolnych i docenić ich niepowtarzalne w smaku, niskoprzetworzone wyroby.

Uroczystą formułę otwierającą targi wypowiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak. Podziękował dyrekcji i pracownikom ŁODR za przygotowanie wydarzenia i przekazał wszystkim jego uczestnikom pozdrowienia od ministra Czesława Siekierskiego, który objął honorowy patronat nad targami. Powiedział, że resort rolnictwa reaguje na potrzeby rolników, m.in.: przedłużył termin składania wniosków w tegorocznej kampanii obszarowej, doprowadził do zamiany obowiązkowego ugorowania gruntów w dobrowolny ekoschemat w ramach płatności bezpośrednich za 2024 rok, a także podejmuje aktywne działania prowadzące do stabilizacji rynku płodów rolnych w związku z wojną za naszą wschodnią granicą.

Marek Mazur, wicewojewoda łódzki, przyjeżdża na piotrkowskie wystawy od 30 lat. Podzielił się spostrzeżeniem, że tereny piotrkowskich targów ogrodniczych są tak cudowne, iż mogą stanowić doskonałe tło do plenerów malarskich. Dodał, że niezmiennie na targach panuje wspaniała atmosfera, zawsze jest mnóstwo wystawców, zwiedzających i kupujących. Wyraził przekonanie, że inicjatywa ta będzie kontynuowana.

Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Juliusz Wiernicki od kilkunastu lat brał udział w targach, jednak po raz pierwszy uczynił to jako włodarz miasta. W imieniu piotrkowian podziękował za organizację wystawy. Oceniając frekwencję stwierdził, że mieszkańcy naszego grodu i całego regionu pamiętają o ogrodach.

Z wielką satysfakcją – jak powiedział – przyjął zaproszenie na targi dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie Mateusz Cygan. Życzył wszystkim udanego zwiedzania i zakupów, wyraził też nadzieję na dobrą współpracę z ŁODR.

Wśród honorowych gości znaleźli się ponadto przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i szkół rolniczych itp. Na wystawie obecny był również zastępca dyrektora ŁODR Włodzimierz Lewandowski. Za sprawy organizacyjne odpowiadali komisarze targów, a we wszelkie prace bardzo zaangażowali się pracownicy ośrodka.

Jak zwykle podczas targów, zmaganiom konkursowym towarzyszyło wiele emocji i zgromadzeni przed sceną z niecierpliwością oczekiwali na wyniki. W tym roku w Konkursie „Najciekawsze Stoisko Targów” przyznano:

  • I miejsce i Puchar Wojewody Łódzkiego Doroty Ryl – Gospodarstwu Rolnemu Michała Łoszewskiego (gm. Grabów) za różnorodny i interesujący asortyment kwiatów rabatowych, krzewów szczepionych, traw ozdobnych, roślin balkonowych i kwitnących, takich jak: kurkuma, lilie czy azalie
  • II miejsce i Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego – PPHU MARIX Mariusza Miszczaka (gm. Bełchatów) za bogaty asortyment krzewów szczepionych, bonsai ogrodowego oraz za prezentację nowoczesnej, ekologicznej technologii budowy domów, jak również oferty projektowania ogrodów
  • III miejsce i Puchar Dyrektora ŁODR zs. w Bratoszewicach Andrzeja Karniszewskiego – PPHU JARPOL z Łodzi za bogatą ofertę drzew i krzewów ozdobnych, takich jak: judaszowiec, klon palmowy, araukarie, róże, hortensje, rododendrony, ostrokrzewy, formy bonsai, kwitnące glicynie, miłorzęby i piwonie drzewiaste.

Wartościowe nagrody rzeczowe wręczono laureatom Konkursu BHP w Rolnictwie pod hasłem: „Ciesz się zdrowiem, pracuj bezpiecznie”.

  • I miejsce – Adam Glinka (gm. Moszczenica) zestaw ochronny i opryskiwacz
  • II miejsce – Beata Kisiel (gm. Moszczenica) wiertarko-wkrętarka
  • III miejsce – Ewelina Jaros (gm. Gorzkowice) – drabina aluminiowa

Pozostali uczestnicy otrzymali broszury, ulotki i gadżety prewencyjne. Konkurs został zorganizowany przez KRUS, ŁODR, PIP.

 

Scenę wypełniały dźwięki folkowej muzyki w wykonaniu zespołów Piliczanie z Sulejowa, Moderato z Niedyszyny i Bukowianie z Bukowca nad Pilicą. Ich członkowie to ludzie wielkiej pasji rozmiłowani w tradycji. Na placu z kolei stanęło ok. kilkunastu stoisk z wyrobami ludowymi, etnicznymi i rzemieślniczymi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się te stanowiska, przy których zwiedzający mogli podpatrywać twórców przy pracy.

Dzieci zmęczone długim spacerowaniem relaksowały się w strefie dmuchanych zabawek, gdzie szybko odzyskiwały energię.

Jak zawsze targi przyciągnęły osoby spragnione najświeższych inspiracji i branżowych nowinek. A nowością na tegorocznej wystawie była m.in. hortensja Runaway Bride, czyli „Uciekająca panna młoda”. Kwiaty tej odmiany są nieskazitelnie białe, niczym suknia ślubna, a oblepione nimi pędy tworzą piękne girlandy. Roślina ta jest bardzo wytworna i pasująca do wielu kompozycji. Można ją umieścić w kamiennych pucharach, przy podporach czy w wiszących koszach. Jest jeszcze trudno dostępna, więc szczęśliwcy, którym udało się nabyć tę niespotykaną krzewinkę na targach, wzbogacą swój ogród w niezwykle oryginalny i przyciągający uwagę egzemplarz.

Wystawcy chętnie dzielili się wiedzą na temat pielęgnacji danych okazów i swoimi wizjami ogrodowych aranżacji. A jakie są trendy na ten sezon? – Tegoroczne aranżacje kwietne inspirowane są m.in. kolorem roku „Peach Fuzz”, czyli delikatnym, ciepłym brzoskwiniowym różem. Myślę, że warto zaprosić do swojego ogrodu rośliny kwitnące w takich właśnie barwach, by wnosiły spokój i nowoczesną elegancję. Będą się pięknie komponowały z gatunkami w odcieniach szarości, szałwiowej zieleni, subtelnej żółci czy bieli. Czy kolor roku 2024 sprawi, że rośliny ozdobne o kwiatach w takim kolorze staną się bardziej popularne? Nie wiadomo. Myślę jednak, że po piotrkowskich targach ogrodniczych na niejednym balkonie czy tarasie zobaczymy takie właśnie pomarańczoworóżowe roślinne akcenty – powiedziała właścicielka jednego ze stoisk. W tym kolorze wystawcy oferowali na przykład przecudne begonie Dragon, goździki Oskar, pelargonie czy surfinie.

O tym, że przedsięwzięcie ma szczególny charakter świadczy fakt, że patronat honorowy nad nim objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski; wojewoda łódzki Doroty Ryl oraz marszałek województwa łódzkiego. Natomiast dużą frekwencję na targach zawdzięczamy w dużej mierze patronom medialnym, którymi byli: TVP Łódź, Radio Łódź, Radio Strefa FM, portal internetowy ePiotrkow.pl oraz tygodniki: „Tydzień Trybunalski” i „Twój Kurier Regionalny”.

Piotrkowskie Targi Ogrodnicze „Pamiętajmy o ogrodach” pokazują innowacyjne odmiany przede wszystkim krajowe, ale i zagraniczne, popularyzują ciekawe rośliny, wskazują tendencje i mody, skutecznie przykuwają uwagę mediów i szerokiej publiczności, można pokusić się o stwierdzenie, że są siłą napędową branży ogrodniczej województwa łódzkiego. W gwarze alejek i stoisk wystawienniczych, jak co roku, zawierały się nowe relacje biznesowe i partnerskie, a te już istniejące miały okazję ponownie rozkwitnąć. Wierzymy, że rozmowy odbyte w czasie tych piotrkowskich zielonych targów wkrótce zaowocują, a w przyszłym roku będziemy mogli spotkać się ponownie.Mamy też nadzieję, że zwiedzający wystawę z ogromną dawką inspiracji, zaopatrzeni w nowe ogrodowe nabytki stworzą swoje wymarzone strefy zieleni.


 Edyta Pijanowska-Jadczyk

Fot.: Klaudia Sych