Trwa akcja uświadamiania właścicielom chlewni zagrożeń płynących z rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Show the MENU
06.12.2019

Skuteczną ochronę stada świń przed zakażeniem wirusem ASF może zapewnić wyłącznie hodowca, stosując kompleksowo zasady bioasekuracji i to nie z obawy przed kontrolą służb weterynaryjnych, ale z głębokiego przekonania o ich skuteczności. Nie ma czasu na wątpliwości, bo obszar ochronny podwyższonego ryzyka (strefa żółta) w niektórych wschodnich gminach województwa łódzkiego już został wyznaczony. Aktualnie trwa akcja prewencyjna polegająca na realizacji cyklu szkoleń na temat bioasekuracji, skierowanych do producentów trzody, organizowanych przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs w Bratoszewicach, we współpracy z Powiatowymi Inspektoratami Weterynarii. Akcję wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, który niebagatelną kwotą 100 tys. zł umożliwił wyposażenie słuchaczy wszystkich szkoleń w pakiety bioasekuracyjne składające się z opryskiwacza, maty dezynfekcyjnej, środka dezynfekcyjnego, rękawiczek jednorazowych, kombinezonu jednorazowego oraz ochraniaczy na buty. Jedno z zaplanowanych szkoleń miało miejsce 05 grudnia br. w Żychlinie, w powiecie kutnowskim, a jego organizatorem był Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego ŁODR Kutno.
W szkoleniu uczestniczył zastępca dyrektora ŁODR zs w Bratoszewicach Tadeusz Morawski, któremu, jako lekarzowi weterynarii tematyka ochrony zdrowia zwierząt szczególnie leży na sercu. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kutnie był reprezentowany przez Inspektora weterynaryjnego w zespole ds. zdrowia i ochrony zwierząt Aleksandrę Krokos oraz kontrolera weterynaryjnego w zespole ds. zdrowia i ochrony zwierząt Dominikę Osińską.
Liczna grupa ponad 30 słuchaczy - producentów trzody chlewnej, wśród których byli też przedstawiciele hodowli zarodowej, miała możliwość zapoznania się z obowiązkami rolników, wynikającymi z przepisów o zwalczaniu chorób zakaźnych, a zwłaszcza ASF, zasadami i metodami bioasekuracjii stada, a także warunkami transportu zwierząt i zasadami obowiązującymi w przypadku uboju z konieczności zwierząt gospodarskich poza rzeźnią. Dyrektor Morawski omówił trudne zagadnienie utrzymania skuteczności działania mat dezynfekcyjnych w warunkach zimowych, a główny specjalista ŁODR Cezary Solarczyk podzielił się doświadczeniami z praktycznego stosowania kompleksowej zewnętrznej i wewnętrznej bioasekuracji chlewni.
Na zakończenie szkolenia wszyscy uczestnicy zostali obdarowani ufundowanymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zestawami środków do bioasekuracji, które dla wielu staną się pakietem startowym do wdrożenia kompleksowej bioasekuracji w gospodarstwie, chroniącej skutecznie zdrowie świń przed wniknięciem czynników zakaźnych.

Tekst i fot.: C.Solarczyk