Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Targi Rolne AGROTECHNIKA 2022 już za nami

Show the MENU
15.06.2022

Biznesowo, piknikowo

 

Piękna pogoda – chciałoby się powiedzieć: jak zwykle podczas organizowanych przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach Targów Rolnych AGROTECHNIKA – po długich dwóch latach przerwy – pandemia! – powitała organizatorów, wystawców i gości w ostatni weekend (11-12 czerwca) w Bratoszewicach.

Tłumy, które przetoczyły się przez tereny targowe, świadczą o tym, że odwiedzającym brakowało takiego bezpośredniego, biznesowo-piknikowego kontaktu z producentami, dilerami, wytwórcami. Impreza organizowana była na kilku placach.

Stoiska przed sceną to przede wszystkim promocja zdrowego odżywiania. W sobotę miała miejsce rywalizacja kół gospodyń wiejskich w lepieniu pierogów. Wszystkie panie bardzo się starały, stosowały wypróbowane przez lata techniki dosmaczania oraz wyrobu i… Na efekty nie trzeba było długo czekać – po ogłoszeniu wyników ustawiały się długie kolejki do skosztowania tych specjałów.

Swoje wyroby prezentowały tu też gospodarstwa zajmujące się rolniczym handlem detalicznym (RHD). Można było popróbować i kupić produkty prosto od rolnika. Na straganach królowały wędliny, miody, sery, makarony i inne produkty wytwarzane bezpośrednio w małych i większych gospodarstwach rolnych.

Szeroką ofertę przedstawiły tu także okoliczne zakłady mleczarskie. Prezentowały i sprzedawały, oczywiście, wszystko, co można wytworzyć z polskiego pysznego mleka. A więc: sery, serki, twarogi, desery, kefiry, mleka smakowe, śmietany, maślanki, lody… Nie zabrakło tu produktów nagrodzonych w konkursie „Łódzkie Mlekiem Płynące” przeprowadzonym bezpośrednio przed targami. Zgłosiło się do niego 10 zakładów mleczarskich z terenu województwa łódzkiego i każdy został nagrodzony za nowości i wysoką jakość. Wyniki prezentujemy w tekście: Konkurs „Łódzkie Mlekiem Płynące”.

Koło łowieckie „Leśnik” z kolei – chcąc dorównać kołom gospodyń czy rolnikom prezentującym swoje wyroby rolniczego handlu detalicznego – raczyło odwiedzających potrawami z dzika. Można było popróbować wędlin, pasztetów i po mistrzowsku doprawionego mięsa z dzika.

W sektorze z roślinami odwiedzający mogli podziwiać i kupować wszystko, co przygotowały firmy kwiaciarsko-szkółkarskie. A więc, drzewka owocowe, ozdobne, małe oraz większe krzewy i… pachnące, cieszące oczy barwami i kształtami kwiaty. Najwięcej było róż, które właśnie są w szczycie kwitnienia. Kto chciał uzupełnić rabatki w swoim ogródku czy ozdobić balkon, na pewno znalazł coś dla siebie.

Na placu wzdłuż i za wystawą hodowlaną prezentowały się firmy sprzedające maszyny, pasze, nasienie buhajów, sprzęt i środki służące bioasekuracji, materiały budowlane, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy piece centralnego ogrzewania. Wystawiane przez firmy Agro-Masz, Zimex i Rolbud Pędziwiatr maszyny można było zobaczyć podczas pracy na polu. Agregat uprawowy, precyzyjny siewnik podpięte do ciągnika dużej mocy świetnie radziły sobie w polu mimo podmokłego gruntu. Tradycyjnie odbył się też Konkurs „Maszyna Targów Agrotechnika 2022”. W kategorii ciągniki rolnicze przyznano I miejsce dla ciągnika rolniczego FENDT 942 VARIO GEN 7 (producent AGCO, prezentowanego przez ROLBUD Pędziwiatr Głuchów), a w kategorii maszyny i urządzenia techniczne – I miejsce dla bramy bioasekuracyjnej EBER 1 (producent BALDOOR; prezentowanego przez BALDOOR Agnieszka Krajewska Łódź). Aby poznać pozostałe wyniki zapraszamy do tekstu: Konkurs „Maszyna Targów Agrotechnika 2022”

Osobne miejsce wyznaczone było dla najmłodszych odwiedzających. Czekały tam na nich dmuchane zjeżdżalnie, karuzele oraz kucyki, na których przejażdżki były dla maluchów nie lada wyzwaniem i, oczywiście, lody, wata cukrowa…

Razem ze specjalistami ŁODR zs. w Bratoszewicach na stoiskach prezentowały się instytucje współpracujące z rolnikami. Można było więc porozmawiać ze specjalistami z Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej…

Na zmęczonych oglądaniem, kupowaniem, rozmowami biznesowymi czy szaleństwem na dmuchawcach czekały jadła i napitki serwowane przez firmy gastronomiczne i basistów, czyli.

Nad imprezą patronat objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, poseł na Sejm RP Robert Telus, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Wśród wielu honorowych gości znaleźli się m.in.: posłowie na Sejm RP: Marek Matuszewski i Robert Telus; senator RP Przemysław Błaszczyk; Wojciech Frątczak, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego; Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego; Alicja Antczak, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego; Bogumiła Kapusta, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Transportu Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi; Witold Kosmowski, burmistrz Strykowa i wielu innych.

 Andrzej Lis komisarz targów

fot. Wojciech Beczkowski i Adrian Jazierski