Szkolenie dla producentów żywca wołowego w Bratoszewicach

Show the MENU
28.03.2019

Niewątpliwie ciekawym wydarzeniem, które miało miejsce 27 marca br. w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach było szkolenie zorganizowane wspólnie przez ŁODR i Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego pod tytułem: Hoduj z głową – szkolenie dla hodowców i producentów żywca wołowego.

       Spora grupa rolników z województwa łódzkiego miała okazję zweryfikowania swojej wiedzy o chowie bydła mięsnego, wysłuchawszy prelekcji doskonałych wykładowców. Na wstępie dyrektor biura związku Janusz Piotrowski skomentował aferę rozpętaną wokół uboju chorych krów i przedstawił stanowisko organizacji, piętnujące incydentalne, haniebne praktyki, godzące w interesy ogółu uczciwych producentów.

       Doktor Marek Balcerak niezwykle sugestywnie i rzeczowo udowodnił, że chów bydła mięsnego może być dobrym biznesem, jeśli hodowcy staną się właścicielami swojego produktu, przez uwolnienie się od dominacji pośredników, przechwytujących zysk. Jedyną drogą do tego jest tworzenie przez rolników grup producenckich i spółek, m.in. komandytowych. Wykładowca zwracał uwagę na konieczność analizowania kosztów i racjonalne inwestowanie oraz rozsądne korzystanie z funduszy Unii Europejskiej.

       Profesor Zenon Nogalski skoncentrował się na technologicznych aspektach produkcji wołowiny kulinarnej wysokiej jakości, za którą klient, zwłaszcza zagraniczny, jest gotów dobrze zapłacić. W tym samym duchu utrzymana była prelekcja dr. Marcina Gołębiewskiego, który omawiał zagadnienie utrzymania krów mamek i prawidłowego żywienia bydła mięsnego.

       Zainteresowanie słuchaczy wzbudziło też wystąpienie Kamila Kowalskiego z ARMiR poświęcone możliwości i aktualnym zasadom korzystania przez hodowców z dofinansowania w ramach modernizacji gospodarstw. Wojciech Lewandowski z firmy Sowul&Sowul zaprezentował możliwości zapewnienia najzdrowszej i najodpowiedniejszej dla bydła bazy paszowej z łąk i pastwisk opartej na stosowaniu polskich mieszanek traw pastewnych.

       Spotkanie szkoleniowe zakończyła degustacja wyśmienitej, mistrzowsko przyrządzonej wołowiny z prawdziwego zdarzenia.

 Tekst i fot.: C.Solarczyk