Spotkanie rolników i doradców w Spale

Show the MENU
27.09.2018

Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, uczestniczył w piątek (21 września) w konferencji „Rola Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w rozwoju polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich” w Spale. Jej organizatorem był Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej PROW 2014–2020.

Konferencja skierowana była zarówno do rolników, jaki i doradców rolnych. Wzięło w niej udział około 300 osób. Gości powitał i konferencję prowadził Marek Sarwa, dyrektor ŁODR.

Minister Zarudzki omówił główne założenia „Planu dla wsi”. Podkreślił, że jest on poszukiwaniem dobrych rozwiązań zarówno dla rolników, jak i doradców. Jest pewną filozofią myślenia, która teraz podczas tego typu spotkań nabiera konkretnych treści. Zaznaczył, że głównym zadaniem doradców rolnych powinno być budowanie spójności wsi poprzez położenie nacisku na wzmocnienie najniższych struktur doradztwa, czyli powiatowych zespołów doradztwa rolniczego. Proces ten przyczyni się do jeszcze bardziej ścisłej współpracy specjalistów ODR z rolnikami. Jest to szczególnie ważne przy realizacji nowych, konkretnych zadań wynikających z „Planu dla wsi” oraz działań PROW, takich, jak: transfer wiedzy i informacji, sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, a także współpraca, która ma na celu wykorzystanie nauki w praktyce.

Minister Zarudzki stwierdził, iż doradztwo powinno być stabilne, silne finansowo, a także zorientowane na zarówno na innowacje, jak i prawdziwych rolników – których głównym źródłem utrzymania jest praca w rolnictwie.

Dalsza część konferencji poświęcona była bardzo aktualnym tematom. Janusz Lesisz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu, omówił problemy rolniczego handlu detalicznego, takie jak: sprzedaż nieprzetworzonych i przetworzonych produktów rolnych, obowiązkową dokumentację związaną z prowadzeniem działalności, jak i przepisy fiskalne oraz możliwości wsparcia w ramach PROW 2014–2020.

Marek Krzysztoforski (CDR O/Radom) z kolei swoje wystąpienie poświęcił nowym uregulowaniom prawnym dotyczącym ochrony środowiska. Mówił, między innymi, o szczegółach dotyczących nawożenia azotem oraz przechowywania nawozów naturalnych i kiszonek.

O konieczności łączenia się rolników w grupy, np. spółdzielnie rolnicze, które dają większe szanse silniejszego zaistnienia i negocjacji korzystniejszych warunków na rynkach rolnych, krajowych i zagranicznych oraz możliwości wsparcia w ramach PROW 2014–2020 mówił Wojciech Petera, redaktor naczelny portalu kulturawsi.pl

Jak ważne jest powiązanie nauki z praktyką oraz wdrażanie innowacji w rolnictwie, powstawanie grup operacyjnych w ramach EPI (tworzenie i funkcjonowanie grup operacyjnych na rzecz innowacji) – to główne tezy wstąpienia Ireneusza Dorozdowskiego, brokera innowacji z CDR w Brwinowie.

Konferencję zakończył minister Zarudzki odpowiadając na pytania uczestników.

 

G. Bożyk, K. Nowak

                        Fot.: K. Grzelak, K. Nowak