Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Szkolenia z zakresu "Stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy" - sprawdź

Kurs dla kombajnistów - sprawdź

Szczegóły w zakładce: Szkolenia zawodowe - sprawdź

 

Rolnik Roku Morza Bałtyckiego

Show the MENU
24.11.2017

Szanowni Państwo,

Informujemy, że Fundacja WWF, pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, organizuje kolejną edycję konkursu na Rolnika Roku Morza Bałtyckiego.

Celem konkursu jest promocja najlepszych praktyk rolniczych przyjaznych Morzu Bałtyckiemu oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, które ograniczają szkodliwe zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw rolniczych, ze szczególnym naciskiem na ograniczenie emisji związków azotu i fosforu.  Konkurs ma na celu również podniesienie świadomości w zakresie stosowania dobrych praktyk rolniczych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rolnictwa, w gospodarstwach rolnych w zlewisku Bałtyku.

Eutrofizacja, czyli przeżyźnienie wód, jest największym problemem środowiskowym Morza Bałtyckiego. Często obwinia się za to rolników, jako że ich działalność powoduje blisko połowę dopływu azotu i fosforu do morza. Duża ilość azotu i fosforu w wodzie powoduje zakwit glonów i sinic i prowadzi do powstawania obszarów o ograniczonej ilości tlenu w wodzie a nawet martwych stref, w których zamiera wszelkie życie. Sektor rolnictwa może jednak znacznie ograniczyć ilość zanieczyszczeń emitowanych do wód. Jak pokazuje konkurs na Rolnika Roku, wiele gospodarstw podejmuje aktywne działania w celu zniwelowania tej emisji i zmierza w kierunku bardziej zrównoważonego rolnictwa.

 

Nagroda jest przyznawana rolnikom stosującym praktyki przyjazne środowisku Morza Bałtyckiego, w szczególności ograniczające odpływ biogenów (związków azotu i fosforu) do wód.

 

Konkurs jest kierowany do rolników z całęgo obszaru Polski oraz ośmiu pozostałych krajów leżących nad Bałtykiem, zarówno do rolnikó tradycyjnych i ekologicznych, podejmujących w swoich gospodarstwach działania mające na celu zmniejszenie emisji związków azotu i fosforu.

 

 Informacje nt. konkursu dostępne również na stronie www.wwf.pl/rolnikroku .

Wypełniony formularz należy przesłać do dnia 10 marca 2018r. na adres rolnikrokuatwwf [dot] pl

 

lub pocztą pod adresem:

 WWF Polska

ul. Mahatmy Gandhiego 3

02-645 Warszawa

 

Anna Bakura-Kijanka

Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska


 

Do pobrania: 
PDF icon kryteria_konkursu.pdf (427.276 kB)
PDF icon ulotka.pdf (203.499 kB)
PDF icon plakat.pdf (331.122 kB)
PDF icon pismo_przewodnie.pdf (146.944 kB)