Rolnictwo precyzyjne - punktowy siew kukurydzy

Show the MENU
19.05.2017

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Poddębice 28 kwietnia br., w gospodarstwie Rafała Chajdasa, zorganizował pokaz punktowego siewu kukurydzy. Rolnik prowadzi uprawy zrównoważonymi metodami gospodarowania z ograniczonym nawożeniem azotowym i pełnym zmianowaniem na każdej działce rolnej. Wykorzystany w czasie pokazu siewnik sprzyjał temu, bowiem pozwalał na równoczesne nawożenie mineralne wraz z dozowaniem mikroelementów, ograniczone do strefy w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni.

Głębokość wysiewu zależna jest od typu gleby. W tym przypadku siewu dokonywano na glebach lekkich, dla których optymalna głębokość umieszczenia nasion wynosi 6-8 cm. Siew na taką głębokość stwarza dobre warunki wilgotnościowe do równomiernych wschodów. Rolnik wybrał wczesną odmianę kukurydzy. Dla takich odmian stosuje się zagęszczoną obsadę roślin. Uwzględniając 5% rezerwę na wypadanie siewek po wschodach dobrano takie parametry siewu, by obsada na 1 hektar uprawy wyniosła 100-120 tys. szt. nasion.

Punktowy wysiew nasion połączony z nawożeniem rzędowym to element rolnictwa precyzyjnego. Razem z Rafałem Chajdasem zrobiliśmy pierwszy, dobry krok w kierunku uzyskania wysokich plonów. Na ich ocenę przyjdzie nam jednak poczekać do jesieni. Nie czekając do zbiorów warto wcześniej odwiedzić siedzibę oddziału ŁODR w Kościerzynie koło Sieradza, gdzie 27-28 maja br. odbędą się XXVII Targi Rolniczo-Ogrodnicze. W czasie tej imprezy będzie się można zapoznać z niejednym przykładem rozwiązań dla rolnictwa precyzyjnego. Zapraszamy. 

Tekst i foto: Anna Urbaniak