Przechowywanie nawozów naturalnych

Show the MENU
24.10.2024

Kończy się okres przejściowy na dostosowanie gospodarstw rolnych odnośnie posiadania odpowiednich miejsc do przechowywania nawozów naturalnych stałych i płynnych, zgodnie z wymogami Programu azotanowego. Dotyczy to rolników, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP - termin to 31 grudnia 2024 roku.

Terminy dostosowania miejsc do przechowywania nawozów naturalnych zostały ściśle określone w Programie azotanowym zawartym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 roku w sprawie "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" (Dz.U. 2023 poz. 244).

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, nawozy naturalne płynne i nawozy naturalne stałe powinny być przechowywane w bezpieczny dla środowiska sposób, zapobiegający przedostawaniu się odcieków do wód i gruntu, w okresie, w którym nie jest możliwe ich rolnicze wykorzystanie.

Gospodarstwa, w których wytwarzana jest, bądź przyjęta od innych gospodarstw gnojówka lub gnojowica, powinny zapewnić do jej magazynowania przykryte, np. osłoną elastyczną lub pływającą zbiorniki posiadające szczelne dno i ściany o pojemności umożliwiającej ich przechowanie przez okres 6 miesięcy. Natomiast nawozy naturalne w postaci stałej (obornik) wytwarzane w gospodarstwie lub przyjęte od innego gospodarstwa powinny być przechowywane w miejscach o nieprzepuszczalnym podłożu, np. na płytach obornikowych, wyposażonych w instalację odprowadzającą płyny do szczelnych zbiorników, na odizolowanym od gruntu podłożu denitryfikacyjnym bądź w budynku inwentarskim w przypadku utrzymywania zwierząt gospodarskich na głębokiej ściółce. Powierzchnia miejsc do przechowywania nawozów naturalnych stałych powinna umożliwiać ich przechowanie przez okres 5 miesięcy.

Program azotanowy wskazuje również sposób obliczania wymaganej powierzchni miejsc do przechowywania nawozów naturalnych oraz wymaganej pojemności zbiorników, a także zawiera informacje o ilości nawozów naturalnych produkowanych przez poszczególne gatunki zwierząt, w zależności od ich wieku, wydajności i systemu utrzymywania.

 

Tabela: Podstawowe wskaźniki powierzchni lub pojemności na 1 DJP

Lp.

Rodzaj

wyposażenia

 

Pojemność

płyty/zbiornika

na 1 DJP zwierzęta inne niż drób

Pojemność

płyty/zbiornika

na 1 DJP dla drobiu

 

1

Płyty obornikowe

2,1m2

1,2m2

2

Zbiorniki

na gnojówkę

1,4m3

0,7m3

3

Zbiorniki

na gnojowicę

5,8m3

-

 

W celu obliczenia DJP wg stanu średniorocznego należy sporządzić obrót stada. Dane do obrotu stada zwierząt gospodarskich najlepiej jest pobrać z Portalu IRZplus. Portal umożliwia wyszukanie i pobranie stanu zwierząt na początek i koniec wybranego roku oraz wszelkich zdarzeń, które w nim zaszły, np. urodzenia, zakupy, sprzedaże, upadki. Dane te możemy wprowadzić do Aplikacji umożliwiającej sporządzenie planu nawozowego, która w oparciu o wskaźniki obliczy roczną produkcję nawozów naturalnych oraz minimalną powierzchnię do ich przechowywania. Planując inwestycję polegającą na budowie płyty czy zbiornika trzeba zwrócić uwagę, że minimalne wymagane powierzchnie lub pojemności, zabezpieczające odpowiednio 5 i 6 miesięczny okres przechowywania, są mniejsze niż faktyczna produkcja nawozów, dlatego też należy rozważyć budowę o pojemności większej niż minimalna.

31 grudnia 2024 roku mija czas na dostosowanie się do ww warunków.

Nadmienić należy że do tego terminu obowiązują wymagania dotyczące zbiorników na nawozy płynne w wielkości 4 miesięcznej ich produkcji.

Ewa Kłośińska