Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Szkolenia z zakresu "Stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy" - sprawdź

Kurs dla kombajnistów - sprawdź

Szczegóły w zakładce: Szkolenia zawodowe - sprawdź

 

Pierwsza Aukcja jałówek w sercu Polski

Show the MENU
10.01.2019

Zimowa sceneria terenu wystaw hodowlanych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach w czwartek, 10 stycznia 2019 roku, stała się areną PIERWSZEJ AUKCJI JAŁÓWEK W SERCU POLSKI, zorganizowanej przez Łódzki Związek Hodowców Bydła we współpracy z ŁODR, Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu oraz przy poparciu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Impreza wywołała wielkie zainteresowanie w środowisku hodowców i sympatyków hodowli bydła, a także firm z branży rolnej, instytucji i urzędów, lokalnych i branżowych redakcji, radia i telewizji.

Aukcje jałówek cielnych w województwie łódzkim, których autorem jest związek hodowców, mają swój rodowód w latach 90. ubiegłego wieku, ale po wielu doświadczeniach i rezygnacji z dotychczasowych lokalizacji zapadła decyzja zarządu o umiejscowieniu ich właśnie w Bratoszewicach. Zarówno bowiem centralne położenie, jak i zmodernizowana infrastruktura wystawiennicza Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, znanego i przyjaznego rolnikom, gwarantują kontynuację tradycji wspierania tej formy handlu. Zatem od stycznia br. będzie to unikatowa w skali kraju, cykliczna, odbywająca się w każdy drugi czwartek miesiąca impreza handlowa dla hodowców i producentów bydła mlecznego, umożliwiająca kupno-sprzedaż wartościowego, żeńskiego materiału hodowlanego do dalszego chowu.

       Atrakcyjna dla hodowców i zgromadzonych widzów forma licytacji, możliwość obejrzenia i porównania wystawionych zwierząt, nawiązywanie kontaktów i wymiana doświadczeń między hodowcami, służące promowaniu postępowej hodowli bydła są niezaprzeczalnymi atrybutami aukcji, w pełni ujawnionymi w trakcie dzisiejszego wydarzenia.

       Wszystkie przywiezione jałówki zostały sprzedane z korzyścią dla ich dotychczasowych właścicieli. Najlepszą cenę uzyskała jałowica cielna z Ośrodek Hodowli Zarodowej Dębołęka Sp. z o.o. z doskonałym rodowodem (po ojcu Lombarden i matce z wydajnością mleka 12 444 kg), wyceniona na 7 000 zł, a sprzedana za 8 300 zł.

       Innowacją w ustalaniu ceny wywoławczej zwierzęcia była rezygnacja z wagi rzeźnej jako składnika, bo przecież o wartości jałówki hodowlanej stanowią cechy zawarte w genomie jej i nienarodzonego jeszcze potomka, na co też warto zwrócić uwagę, bo tak naprawdę kupujący otrzymuje dwa w jednym. A co do wagi, to nikt nie kupuje konia czystej krwi arabskiej na wagę!

       O docenieniu hodowlanego znaczenia imprezy świadczy zaangażowanie w aukcję Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu, które w ramach wspierania przedsięwzięcia zafundowało wszystkim uczestnikom i gościom gorący poczęstunek, przyjęty z aprobatą w tym nieco mroźnym dniu. Miła atmosfera i wysoki poziom merytoryczny wydarzenia powinny zaowocować rozwojem bratoszewickich aukcji jałówek, o czym będziemy się mogli przekonać już podczas kolejnej, zaplanowanej na 14 lutego bieżącego roku.  

 

Tekst i fot.: Cezary Solarczyk