Ochrona zbóż i rzepaku oraz dolistne nawozy ….

Show the MENU
19.02.2018

       Ochrona zbóż i rzepaku oraz dolistne nawozy… – takie zagadnienia poruszano 16 lutego na szkoleniu oddziałowym Wybrane problemy integrowanej ochrony zbóż i rzepaku, które odbyło się w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach Oddział w Piotrkowie Trybunalskim.   Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, przybyło ponad 90 osób. Świadczy to o potrzebie ciągłego doskonalenia wiedzy producentów rolnych w zakresie agrotechniki upraw polowych, zwłaszcza w kontekście aktualnych zmian pogodowych.

       Uczestników powitał dyrektor oddziału Marian Jurek, który przybliżył zasady integrowanej ochrony roślin i ich znaczenie dla wysokiej jakości żywności. Obowiązkiem rolników jest ich przestrzeganie, począwszy od 1 stycznia 2014 r.

       Przewodnim tematem szkolenia było stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach i rzepaku, o których mówił inż. Adam Paradowski z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Warunki pogodowe ostatniej jesieni wpłynęły na słabe rozkrzewienie zbóż ozimych i wiele plantacji wymagać będzie ingerencji ze strony rolnika. Specjalista z IOR omówił dobór retardantów do gatunków, terminy stosowania oraz możliwość ich mieszania z innymi preparatami. Zastosowane w odpowiedniej fazie rozwojowej zbóż i rzepaku zadziałają dokrzewiająco. Jesienna aura nie pozwoliła na przeprowadzenie terminowych zabiegów ochronnych. Wskutek tego plantacje ozimin są silnie zachwaszczone i widać porażenie chorobami. Wykładowca zwrócił uwagę na problem uciążliwych chwastów jedno- i dwuliściennych występujących aktualnie w zbożach i podał możliwości ich zwalczania.

       Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład przedstawiciela firmy BAYER Krzysztofa Kantora, który zaprezentował strategię ochrony zbóż i rzepaku preparatami swojej firmy. Prelegent zwrócił uwagę na aktualną sytuację na polach ozimin oraz możliwości zastosowania w tych uprawach nowych rozwiązań herbicydowych (Atlantis Star), fungicydowych (Univo Xpro, Fusaro Xpro) i insektycydowych (Biscaya 240 OD). Firma Bayer od wielu lat inwestuje również w rozwój biotechnologii i nasiennictwa dostarczając rolnikom odmiany mieszańcowe (InVigor) i liniowe rzepaku ozimego i jarego. Wykładowca nawiązał w swoim wystąpieniu do narastającego zagrożenia dla rzepaku ozimego ze strony jesiennych szkodników, głównie z powodu wycofania z rynku zapraw nasiennych.

       Ostatnie wystąpienie dotyczyło problematyki nawozów dolistnych, które omówił przedstawiciel firmy ADOB Dariusz Figasiński. Wśród głównych produktów wytwarzanych przez przedsiębiorstwo wymienił wysokiej jakości nawozy dolistne (typu ADOB, ADOB 2.0 i Basfoliar 2.0). Dzięki zastosowaniu technologii 2.0 i chelatu IDHA w chelatyzacji mikroelementów w/w nawozy charakteryzują się wysoką przyswajalnością mikroskładników przez rośliny. Dostarczają one niezbędnych makro- i mikroelementów, przede wszystkim w przypadkach, kiedy roślina nie może pobrać ich z gleby. Prelegent zwrócił uwagę na ważne pierwiastki w nawożeniu zbóż (mangan, miedź) oraz rzepaku (bor, siarka).

       Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zapoznania się z ofertą produktów finansowych Nest Banku skierowaną zarówno dla klientów detalicznych, jak i mikroprzedsiębiorstw z branży rolniczej. Dużą atrakcją były konkursy z nagrodami zorganizowane przez firmę ADOB oraz Nest Bank.

       Transfer nowinek technologicznych z nauki do praktyki odbywa się, między innymi, na tego typu spotkaniach, gdzie można wymienić poglądy, nie tylko z prelegentami, ale także między sobą.

 Zenobia Opala

Fot. Andrzej Bartosik