UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Nowy "stary" sad wyrósł w Bratoszewicach

Show the MENU
29.04.2021

       Mimo że w maseczkach, mimo że z zachowaniem reżimu sanitarnego do Bratoszewic przybyli goście, by założyć sad. Może to wspomnienie, że przez wieki Polska była potęgą sadowniczą, że drzewa owocowe były stałym elementem polskiego krajobrazu, a może każdy z gości chciał w nietypowy, choć ciekawy sposób uczcić Święto Narodowe 3 Maja…

       – Sadzimy dziś sto drzew tradycyjnych odmian jabłoni na Święto Narodowe 3 Maja. Zakładamy na powierzchni 0,4 hektara tradycyjny sad w Bratoszewicach. Będą tu nie tylko jabłonie, będą czereśnie, wiśnie, śliwy, ale pojawią się one jesienią. Dziś posadzimy kilkanaście odmian jabłoni w tradycyjnych rozstawach cztery na pięć metrów. Dzięki współpracy z doktorem Grzegorzem Hodunem z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach udało nam się wyznaczyć linie i miejsca wykopania dołków. Myślę, że za kilka lat nasz sad będzie wyglądał imponująco. Pomysłodawcą tego projektu jest przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa Robert Telus, który mnie dopingował, bym tę inicjatywę zrealizował.

       Sad ten będzie też miejscem szkolenia przez naszych specjalistów przyszłych i obecnych sadowników – mówił Tomasz Kopera, dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach tuż przed wykopaniem pierwszego dołka.

       – Kolejna inicjatywa ważna dla wszystkich ośrodków doradztwa rolniczego w Polsce. Jest to krok w kierunku, by ośrodki, oprócz wypełniania wniosków dzielili się z rolnikami wiedzą technologiczną – podkreślał Robert Telus.

       – Każde posadzone tu drzewo to rozwój bioróżnorodności – zaznaczył Andrzej Górczyński, wicemarszałek województwa łódzkiego.

       Każdy z licznie przybyłych gości starał się zapamiętać, gdzie posadził swoją jabłoń, by za lat kilka zjeść owoc wyrosły na tym właśnie drzewku.

       W kilka minut 100 drzewek owocowych starych odmian na Święto Narodowe 3 Maja  zostało posadzonych.

(GB)

 

Fot.: Janusz Szrama