UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Najlepszy chleb pieką w Rokszycach!

Show the MENU
18.02.2021

                   

Konkurs „Chleb Ziemi Łódzkiej” został rozstrzygnięty – 16 lutego; w ostatkowych okolicznościach miało miejsce uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom konkursu, którzy zostali wyłonieni spośród 73 uczestników. 

       Konkursowe zmagania polegały na wypieku chleba z mąki orkiszowej, uzyskanej z odmiany SM ORKUS Hodowli Roślin Smolice, uprawianej na  poletkach demonstracyjnych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

       Ideą konkursu była popularyzacja domowego wypieku chleba, podtrzymywanie tożsamości kulturowej oraz pielęgnowanie szacunku do chleba, a także zwrócenie uwagi na nieporównywalną jakość chleba wypieczonego samodzielnie, w porównaniu  z chlebem z produkcji masowej.

       Każdy zgłoszony podmiot otrzymał 3 kg maki orkiszowej, z której miał upiec chleb – dowolną metodą, dowolnego rodzaju. Konkursowe chleby były zatem bardzo różne – drożdżowe, na zakwasie, wypiekane w foremkach, w naczyniach żaroodpornych, w domowych piekarnikach, a także w tradycyjnych piecach chlebowych.

       Warunkiem konkursu był wypiek chleba wyłącznie z otrzymanej mąki, orkiszowej bez sztucznych dodatków oraz spulchniaczy. 

       Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie wybrać spośród tak wielu fantastycznych wypieków, tylko kilka. Oceniane były następujące kryteria – barwa wypieczenia, smak, zapach, poziom wypieczenia oraz struktura miękiszu, a także ogólne wrażenie estetyczne.

Na podstawie powyższych kryteriów, dokonano wyboru najlepszych chlebów:

I  MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich w ROKSZYCACH, powiat piotrkowski, gm. Wola Krzysztoporska

II MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich w PSARACH, powiat łowicki, gm. Bielawy

III MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich w ADAMOWIE,powiat opoczyński, gm. Opoczno

WYRÓŻNIENIA:

Koło Gospodyń Wiejskich SAMI SWOI w MIERZYNIE, powiat piotrkowski, gm. Rozprza

Koło Gospodyń Wiejskich ZMOŻNA WOLA, powiat piotrkowski, gm. Rozprza

Koło Gospodyń Wiejskich MARIANÓW ROGOWSKI, powiat brzeziński, gm. Rogów

Koło Gospodyń Wiejskich w LNIŚNIE, powiat skierniewicki, gm. Godzianów

       Oprócz przedstawicieli zwycięskich kół gospodyń wiejskich w uroczystym podsumowaniu uczestniczyli, między innymi – Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi; poseł Robert Telus, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Sejmie RP; Waldemar Wojciechowski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Sejmiku Województwa Łódzkiego; Janusz Ciesielski dyrektor KOWR OT Łódź, a także Łukasz Wójcik, przedstawiciel regionalny Hodowli Roślin Smolice.

Pozostali uczestnicy, którzy wzięli udział w konkursie :

Koło Gospodyń Wiejskich OSIECZANKI, powiat łowicki

Koło Gospodyń Wiejskich „LAWENDA” w Trzaskowicach, powiat łowicki

Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w DZIERZGÓWKU, powiat łowicki

Koło Gospodyń Wiejskich w ŁYSZKOWICACH, powiat łowicki

Koło Gospodyń Wiejskich w WOLI CYRUSOWEJ-KOLONII, powiat brzeziński

Koło Gospodyń Wiejskich BYSZEWY, powiat łódzki wschodni

Koło Gospodyń Wiejskich ROGÓW przy OSP ROGÓW, powiat brzeziński

Koło Gospodyń Wiejskich w PRZYŁĘKU DUŻYM, powiat brzeziński

Koło Gospodyń Wiejskich JORDANOWIANKI, powiat brzeziński

Koło Gospodyń Wiejskich „NA ZAKRĘCI w GRODNIE, powiat kutnowski

Koło Gospodyń Wiejskich w NOWEJ WSI, powiat kutnowski

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w DŁUGOŁĘCE, powiat kutnowski

Koło Gospodyń Wiejskich w BIELICACH, powiat kutnowski

Koło Gospodyń Wiejskich w KROSNOWIE, powiat skierniewicki

Koło Gospodyń Wiejskich w CELIGOWIE, powiat skierniewicki

Koło Gospodyń Wiejskich w NOWYM WYLEZINIE, powiat skierniewicki

Koło Gospodyń Wiejskich KOWIESY W SZPILKACH, powiat skierniewicki

Koło Gospodyń Wiejskich w BESIEKIERACH, powiat łęczycki

Koło Gospodyń Wiejskich w CHORKACH , powiat łęczycki

Koło Gospodyń Wiejskich w STEMPLEWIE, powiat łęczycki

Koło Gospodyń Wiejskich w REGNOWIE, powiat rawski

Koło Gospodyń Wiejskich „PARZYCANKI” powiat zgierski

Koło Gospodyń Wiejskich CHOJNE, powiat sieradzki

Koło Gospodyń Wiejskich KOŚCIERZYN, powiat sieradzki

Koło Gospodyń Wiejskich BUKOWIANKI W BUKOWCU, , powiat sieradzki

Koło Gospodyń Wiejskich KALINOWA, powiat sieradzki

Koło Gospodyń Wiejskich GRONÓW-ROKITOWIEC, powiat sieradzki

Koło Gospodyń Wiejskich CIENIA, powiat sieradzki

Koło Gospodyń Wiejskich SADOKRZYCE, powiat sieradzki

Koło Gospodyń Wiejskich SKALMIERZ, powiat sieradzki

Stowarzyszenie KRTYWNI RAZEM W CZARNOZYŁACH, powiat wieluński

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w DĄBROWIE, powiat wieluński

Koło Gospodyń Wiejskich w MIERZYCAHC, powiat wieluński

Koło Gospodyń Wiejskich w MOKRSKU, powiat wieluński

Koło Gospodyń Wiejskich w CHORZYNIE, powiat wieluński

Koło Gospodyń Wiejskich w TEKLINOWIE, powiat wieruszowski

Koło Gospodyń Wiejskich w SWOBODZIE, powiat wieruszowski

Koło Gospodyń Wiejskich MIELESZYN, powiat wieruszowski

Koło Gospodyń Wiejskich w ŁĘKACH MAŁYCH „MALOWANE USTA”, powiat wieruszowski

Koło Gospodyń Wiejskich w PATRZYKOWIE, powiat pajęczański

Koło Gospodyń Wiejskich w PATRZYKOWIE, powiat pajęczański

Koło Gospodyń Wiejskich OBROWIE, powiat pajęczański

Koło Gospodyń Wiejskich KREATYWNE LIPNICZANKI w LIPNIKU, powiat pajęczański

Koło Gospodyń Wiejskich KROMLIN STARY, powiat łaski

Koło Gospodyń Wiejskich „LESNICA” w LEŚNICY, powiat łaski

Koło Gospodyń Wiejskich WILAMÓW, powiat łaski

Koło Gospodyń Wiejskich BRZÓZKI w BRZEZINACH, powiat poddębicki

Koło Gospodyń Wiejskich w SKRZYNKACH, powiat tomaszowski

Koło Gospodyń w ŁOCHOWIE, powiat tomaszowski

Koło Gospodyń Wiejskich  „SWOJSKIE BABKI” z TRESTY, powiat tomaszowski

Koło Gospodyń Wiejskich DZIAŁAJMY RAZEM w SANGRODZU, powiat tomaszowski

Koło Gospodyń Wiejskich MAKSYMILIANÓW, powiat tomaszowski

Koło gospodyń Wiejskich w BUKOWIE, powiat tomaszowski

Koło Gospodyń Wiejskich KARCZOWIANKI w KARCZOWIE, powiat radomszczański

Koło Gospodyń Wiejskich GORZĘDÓW, powiat radomszczański

Koło Gospodyń Wiejskich KALINA w KOBIELACH MAŁYCH, powiat radomszczański

Koło Gospodyń Wiejskich JANOWIE KARWICKIM, powiat opoczyński

RHD TOMASZ DUCH, powiat opoczyński

Koło Gospodyń Wiejskich „KRUSZEWIANKA” w KRUSZEWCU KOLONII, powiat opoczyński

Koło Gospodyń Wiejskich w KORABLEWIE, powiat bełchatowski

Koło Gospodyń Wiejskich w PRĄDZEWIE, powiat bełchatowski

Koło Gospodyń Wiejskich w ZAWADOWIE, powiat bełchatowski

Koło Gospodyń Wiejskich w BRZEZIU, powiat bełchatowski

Koło Gospodyń Wiejskich MILEJÓW, powiat piotrkowski

Koło Gospodyń Wiejskich w BOROWEJ, powiat piotrkowski

Koło Gospodyń Wiejskich DZIEWULINY, powiat piotrkowski

Koło Gospodyń Wiejskich w POMYKOWIE, powiat piotrkowski

 GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I WYRÓŻNIONYM

oraz dziękujemy wszystkim podmiotom, które zgłosiły się do udziału w konkursie i podjęły konkursowe wyzwanie.

 Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

 Edyta Kijak 

Fot - Agnieszka Baranowska, Edyta Kijak, Tomasz Liska