Koła Gospodyń Wiejskich w obliczu nowych przepisów

Show the MENU
20.01.2020

Koło gospodyń wiejskich jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich. Definicję tę wskazuje ustawa z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich.

Każde chętne koło zostaje wpisane do rejestru, który prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tym momencie nabywa osobowość prawną, dzięki czemu może korzystać z różnych form dofinansowania ze środków unijnych czy budżetu państwa.

Wiąże się to również z koniecznością składania zeznania podatkowego CIT-8…

W związku z powyższym 20 stycznia 2020 r. w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Brzezinach odbyło się szkolenie powiatowe dla Pań z Kół Gospodyń Wiejskich powiatu brzezińskiego i łódzkiego wschodniego, które zorganizował Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego  Brzeziny. Anna Gołaszewska Kierownik PZDR Brzeziny powitała uczestników, wykładowców i otworzyła szkolenie.

Pierwszy wykład poprowadziła pani Edyta Kijak gł. specjalista do spraw gospodarstw wiejskich i agroturystyki ŁODR zs. w Bratoszewicach, tematem była Działalność Kół Gospodyń Wiejskich w oparciu o ustawę z dnia 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich dającą możliwość uzyskania osobowości prawnej, prowadzenia działalności zarobkowej i pozyskiwania dotacji. Aby KGW mogły z tego skorzystać i dostać dotację z ARiMR muszą się tam zarejestrować. Po zarejestrowaniu i uzyskaniu dotacji zobowiązane są do prowadzenia uproszczonej rachunkowości oraz składania deklaracji CIT 8 do Urzędu Skarbowego.  O rozliczeniach finansowych i obowiązkach podatkowych KGW wykładała pani Katarzyna Kurdek oraz pan Adam Florczak z Urzędu Skarbowego w Brzezinach. Kolejnym prelegentem była pani Teresa Durańska Kierownik Sekcji higieny żywności i żywienia, która omówiła możliwości prowadzenia sprzedaży okazjonalnej przez Koła Gospodyń Wiejskich często wykorzystywanej na różnych festynach i dożynkach. Jednak  główną uwagę skupiła na prawodawstwie związanym ze sprzedażą bezpośrednią oraz rolniczym handlem detalicznym. Podjęliśmy również dodatkowy temat  o szkodliwości i zagrożeniach jakie niosą e – papierosy dla  zdrowia ludzkiego, który przybliżyła nam w bardzo obrazowy i ciekawy sposób pani Dyrektor PSSE w Brzezinach Barbara Kosma.

 

Duża  frekwencja oraz liczne pytania uczestników w trakcie wykładów oraz ożywiona dyskusja po szkoleniu świadczyły  o dużym zainteresowaniu pań.


 

Anna Gołaszewska