Koła Gospodyń Wiejskich pytają, ARiMR odpowiada

Show the MENU
11.12.2018

KGW pytają, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odpowiada. Czy za pieniądze z ARiMR można kupić piekarnik i stroje ludowe? Czy konieczne jest wystąpienie o NIP i REGON? Czy w nazwie koła musi być rozwinięcie skrótu KGW? Te i inne pytania od kół gospodyń wiejskich wraz z odpowiedziami znajdziecie w tym poście.

Pytanie: Na co mogą być wydane środki otrzymane z ARiMR np. na piekarnik, naczynia, obrusy, stroje ludowe, produkty spożywcze? Czy na wydane środki muszą być faktury? Czy KGW może za te pieniądze może upiec ciasto, które będzie sprzedawać ?

Odpowiedź: Wydatki muszą być zgodne z celami statutowymi. Formularz sprawozdania z wydatkowania pomocy otrzymanej z ARiMR zawiera też pozycję dotyczącą określenia numeru rachunku/faktury będącej dowodem poniesienia wydatku. Zgodnie ustawą sposób prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów zostanie określony rozporządzeniem Ministra Finansów.

Pyt. Czy koło gospodyń po zarejestrowaniu ma obowiązek wystąpienia po NIP i REGON nawet jeżeli nie planuje rozpoczęcia działalności zarobkowej lub gospodarczej? Koło chce tylko dokonać rejestracji oraz otrzymać wsparcie.

Odp.: Wystąpienie o NIP i REGON jest obowiązkowe.

Pyt. Czy pomocą finansową Koła Gospodyń Wiejskich będą objęte w przyszłości czy jest to tylko jednorazowe wsparcie?

Odp. Na chwilę obecną jest to pomoc jednorazowa. Ustawa o kołach gospodyń wiejskich nie przewiduje na dzień dzisiejszy innych form pomocy dla KGW. Co nie oznacza, że wykluczone jest aplikowanie o inne środki pomocowe skierowane do osób prawnych.

Pyt.: Co w przypadku, gdy KGW dokona rejestracji w dniu 31 grudnia, czy również otrzyma wsparcie finansowe?

Odp.: Rozporządzenie wskazuje, że w 2018 r. wniosek o przyznanie pomocy może być złożony nie później niż do dnia 27 grudnia. Ustawa w art. 36 określa limit wydatków na pomoc finansową w 2018 r. na poziomie 90.000.000 zł. Na chwilę obecną dysponujemy informacjami udzielonymi przez ministra rolnictwa o 27 mln zł przeznaczonych na ten cel w przyszłorocznym budżecie, ale trzeba pczekać na rozporządzenie o dotacji celowej MIiR na przyszły rok. Zasady dotyczące przyznawania pomocy dla wniosków złożonych po 27 grudnia zostaną zatem przedstawione w terminie późniejszym.

Pyt.: Czy nazwa koła musi mieć w nazwie sformułowanie Koło Gospodyń Wiejskich? Jest wiele kół, które w nazwie mają Stowarzyszenie… i nie chcą tego zmieniać.

Odp. :Art. 1 ustawy o kołach gospodyń wiejskich, wskazuje że ustawa określa formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich, wobec czego wskazanie przez ustawodawcę sformułowania „kołach gospodyń wiejskich” wskazuje, że wyrażenie to stanowi o prawnej formie tego zrzeszenia. Dlatego w nazwie koła należy posługiwać się wyrażeniem Koło gospodyń wiejskich, gdyż to świadczy o formie organizacyjno-prawnej pomiotu. Pyt.: Kto podpisuje oświadczenie o przyjęciu wzorcowego statutu?

Odp.: Nie ma potrzeby skradania oświadczenia o przyjęciu wzorcowego statutu, jako odrębnego dokumentu. Takie oświadczenie jest zawarte w sekcji VII. Wniosku o wpis KGW. Zaznaczenie pola TAK, jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia. Wniosek o wpis podpisuje komitet założycielski (KGW nowe) lub odpowiednio osoby uprawnione do reprezentacji, zgodnie z uchwałą o wyborze zarządu (KGW istniejące).

Pyt.: Co z kołami działającymi na terenie miasta? Odp.: Jednym z wymogów formalnych ustawy jest, że koło działa na terenie wsi , nie miasta. więc koło, które działa na terenie miasta nie spełnia warunku formalnego wpisu do rejestru kół gospodyń wiejskich. Pyt.: Czy już wiadomo jaki rodzaj rachunkowości będzie obowiązywał KGW?

Odp.: Koła Gospodyń Wiejskich jako podmioty posiadające osobowość prawną, będą podlegały tym samym rygorom. Natomiast będą mogły skorzystać z uproszczonej formy rozliczania. Nie będą musiały składać sprawozdań jak wszystkie osoby prawne.

Pyt.: Jeżeli koło działa na terenie więcej niż jednej wsi, to czy na terenie tej wsi (innej) będą mogły być zarejestrowane inne koła?

Odp.: Trzeba odróżnić dwie rzeczy: teren działania od siedziby koła. KGW utworzono w danej wsi ale teren może być znacznie szerszy. Dla przykładu – powstaje Koło Gospodyń Wiejskich utworzone we wsi Wesoła i to jest siedziba tego koła. Samo koło może mieć teren działalności szerszy niż jego siedziba, czyli np. wieś Wesoła i sąsiednie. Inne koło może się utworzyć i zarejestrować, ale nie dla wsi Wesoła, tylko dla innej wsi, co prawda jest terenem działalności koła pierwszego, ale nie siedzibą tego koła. Natomiast członkowie koła mogą zamieszkiwać nie tylko tam gdzie jest siedziba, ale również na terenie działalności koła. Pyt.: Ile członków przewiduje zarząd?

Odp.: Jest to uzależnione od tego co ustali koło. Nie ma żadnych ograniczeń. Ustawa umożliwia ustanowienie jednoosobowego zarządu. Natomiast Komitet Założycielski jest to organ kolegialny. W związku z tym nie może być jednoosobowy.

Pyt.: Co z kołami, które powstały wcześniej na terenie wsi a teraz jest to teren miejski?

Odp.: Te koła, które działają na terenie miast będą działać na podstawie przepisów dotychczasowych. Przepisy zostały uchylone, ale nie dla dotychczas działających kół, które nie zdecydują się na rejestrację. W sytuacji, gdy w terenie działalności koła jest wieś i miasto, wsie mogą pozostać, a miasta należy z terenu działalności wykluczyć.

Pyt.: Czy oświadczenie o wybranej formie opodatkowania składamy bezpośrednio do urzędy skarbowego czy za pośrednictwem Biura Powiatowego ARiMR?

Odp.: Ustawa przewiduje pośrednictwo Kierownika Biura Powiatowego i pomoc pracowników na tym poziomie. Istotne jest, aby w ustawowo określonym, 30-dniowym terminie (art. 24 ustawy kgw) takie oświadczenie zostało złożone w US.

Źródło: AR i MR