UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Dzień Ziemniaka w gminie Brójce

Show the MENU
25.10.2019

Ziemniaki są w naszym kraju tak popularne, że niemal nie zwracamy na nie uwagi. Mimo iż stanowią jeden z podstawowych elementów naszej kuchni, są mało doceniane. Tak jest niemal wszędzie... ale nie w gminie Brójce! Swoiste święto tego niedocenianego warzywa jest w Brójcach gminną tradycją. W tym roku świętowaliśmy go tłumnie po raz czternasty. Pospolity ziemniak stał się tu podstawą wielu potraw, żartów, piosenek, konkursów – jednym słowem wyśmienitej zabawy.

       Tradycyjnie w okresie jesiennym Gminny Ośrodek Kultury w Brójcach organizuje w salach Ochotniczych Straży Pożarnych przy wsparciu Wójta Gminy Brójce, kół gospodyń wiejskich i miejscowych druhów OSP oraz Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Brzeziny prawdziwą ziemniaczaną fetę.

       W tym roku 19 października w sali OSP Pałczew Dzień Ziemniaka miał wyjątkową formę. Każde z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy (Brójce, Bukowiec, Kotliny, Kurowice, Leśne Odpadki, Pałczew, Stefanów-Wandalin-Giemzów, Wardzyn oraz Wola Rakowa) prezentowało oddzielnie swój stół z potrawami ziemniaczanymi. Pięknie udekorowane stoły uginały się od potraw z ziemniaków, na kartoflu, zapiekane z pyrami, na ciepło, na zimno, na słodko...

       Imprezie towarzyszyła też wystawa przeróżnych odmian ziemniaków przygotowana przez pracowników PZDR Brzeziny – Łukasza Krawca i Krzysztofa Janaszkiewicza oraz wystawa lokalnej twórczości ludowej.

       W programie artystycznym wystąpili, m.in.: Orkiestra Dęta OSP Kurowice, uczestnicy zajęć wokalnych z GOK Brójce, amatorskie zespoły śpiewacze: „Bukowianki”, „Leśnianki” i „Stefanów”. Artyści wspaniale prezentowali się na scenie, prezentując specjalny program, w którym królował ziemniak. Każdy występ wywoływał ogromne brawa publiczności. Wystąpił też zespół ludowy ŁUCY – BABKI z Ujazdu. A imprezę taneczną poprowadził zespół „DOMINO”. Dzieci i tym razem się nie nudziły ani przez chwilę, ponieważ w odrębnej sali odbywały się warsztaty plastyczne z udziałem ziemniaka i malowanie twarzy.

       Nie zabrakło podziękowań i prezentów dla kół gospodyń wiejskich i twórców ludowych...

       Po raz trzeci gospodynie wzięły udział w Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich o Puchar Wójta Gminy Brójce. Rywalizowały w czterech konkurencjach: na najdłuższą obierkę, jedzenie żelaznych klusek na czas, w tańcu z ziemniakiem oraz sadzeniu i zbieraniu ziemniaków. Ile przy tym było emocji! Jury w składzie: przewodniczący Radosław Agaciak – wójt gminy Brójce oraz członkowie – Sebastian Nowaczkiewicz – wójt gminy Sitkówka Nowiny oraz Marcin Pach – radny Pałczewa, z niezwykłą uwagą oceniało i po podsumowaniu punktów ogłosiło, iż puchar zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Wardzyna! Przypomnijmy, że jest to puchar przechodni – w ubiegłym roku trafił do KGW Brójce. Teraz przez rok będą opiekować się nim gospodynie z Wardzyna. Serdecznie gratulujemy!!!

 Anna Gołaszewska

Fot.: Krzysztof Janaszkiewicz