Bioasekuracja najwyższym priorytetem

Show the MENU
14.02.2018

Niebezpieczeństwo zawleczenia na teren województwa łódzkiego afrykańskiego pomoru świń (ASF) jest coraz większe - forma tej choroby występująca u dzików dotarła już niemal do granic województwa. W obliczu zagrożenia następuje mobilizacja służb i instytucji, które na polu zapobiegania tej chorobie mają do odegrania ważną rolę. Wspólne działania podjęły Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w  Bratoszewicach oraz powiatowi lekarze weterynarii.  W powiatach i gminach województwa odbywa się wiele spotkań z rolnikami, producentami trzody chlewnej, podczas których zapoznawani są oni z różnymi aspektami tej choroby, głównie z zapobieganiem. Słowo "bioasekuracja" odmieniane jest na wszystkie sposoby. Nowe wymogi w tym zakresie zaczną obowiązywać na terenie całej Polski od 27 lutego 2018 r.:  https://www.lodr-bratoszewice.pl/aktualnosci/uwaga-producenci-i-hodowcy-swin  

Tym razem w Bratoszewicach, dla hodowców trzody chlewnej z powiatu zgierskiego, odbyło się szkolenie nt. ”Bioasekuracja oraz zwalczanie afrykańskiego pomoru świń”. Uczestników przywitali przedstawiciele organizatorów: Tadeusz Morawski, zastępca dyrektora ŁODR i Julita Grande Święchowicz - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgierzu oraz lekarze weterynarii z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Zgierzu: Tomasz Czyszczyszyn, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii i Agnieszka Szychowska, starszy inspektor do spraw zdrowia i ochrony zwierząt, którzy to szkolenie poprowadzili.

Afrykański pomór świń (ASF) to bardzo zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych i dzików, zwalczana z urzędu. Jest zagrożeniem zarówno dla dużych, jak i małych gospodarstw. Najczęstszą przyczyną zakażenia świń jest bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami. Dziki są jednym z najważniejszych czynników rozprzestrzeniania się choroby. Wirusy ASF do chlewni mogą również zostać przeniesione na butach i odzieży osób odwiedzających gospodarstwo, oponach samochodów, narzędziach. Wykładowcy podkreślali jak ważna jest bioasekuracja, czyli ochrona chlewni, ogrodzenie terenu, na którym prowadzona jest hodowla, co ma uniemożliwiać wejście na teren chowu postronnym osobom i innym zwierzętom. Bioasekuracja - jest najbardziej skuteczną ochroną przed ASF. Ponadto, w czasie szkolenia omówiono aktualną sytuację epizootyczną w zakresie ASF na terenie Polski, jak również objawy tej choroby u świń i dzików.

Na zakończenie głos zabrał Marek Sarwa, dyrektor ŁODR.  Dostrzegając ważność problemów związanych z AFS przeszedł do innych wyzwań, które czekają rolników w najbliższym czasie. Przypomniał o zbliżającym się terminie składania wniosków o dopłaty bezpośrednie jak również o nowej ich formie – elektronicznej. Zapewnił, że jak zawsze, niezbędną pomoc można uzyskać u doradców ośrodka, we wszystkich jego komórkach organizacyjnych.        

                                                                                                                               Anna Dąbrowska

foto: Krzysztof Grzelak