UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

AGROLIGA 2020 – Mistrz oraz Wicemistrz z województwa łódzkiego!!

Show the MENU
08.07.2021

Poznaliśmy laureatów konkursu AgroLiga 2020!

W uroczystej gali, która miała miejsce w  ogrodach Pałacu Prezydenckiego, prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wręczył nagrody najlepszym rolnikom oraz firmom działającym w branży rolniczej.

W  kategorii ROLNICY -  I WICEMISTRZEM  KRAJOWYM  Konkursu AgroLiga 2020 zostali  Państwo Urszula i Włodzimierz Berezińscy z miejscowości Tuszynek Majoracki, gm. Tuszyn natomiast w kategorii FIRMY  MISTRZEM  KRAJOWYM został Zakład Przetwórstwa Mięsnego GROT J. Grot sp. j.  Starowa Góra, gm. Rzgów.   

 

Zakład Przetwórstwa Mięsnego GROT J.Grot Spółka Jawna powstał 13 grudnia 1990 roku na obrzeżach łódzkiej aglomeracji miejskiej w Starowej Górze. Założycielem zakładu jest Józef Grot. Pomysł na biznes w branży mięsnej to efekt zdobytego wykształcenia oraz pasji zawodowych. Misją firmy jest zapewnienie produktów najwyższej jakości wytworzonych z mięsa od polskich rolników.

Wytwarzane produkty są zarówno smaczne, jak i zdrowe. Właściciele firmy wyznają zasadę „clean label", czyli jak najmniej dodatków funkcjonalnych w produktach. Marka „Grot” to przede wszystkim produkty tradycyjne, wytworzone w oparciu o najwyższej jakości mięso, przyprawy naturalne i wyłącznie polskie surowce. Produkcja prowadzona jest w nowoczesnym obiekcie produkcyjnym, w którym warunki technologiczne i sanitarne spełniają najwyższe wymogi Unii Europejskiej.

W stałej ofercie znajduje się około 250 produktów. Większość z nich oferowana jest od samego początku działalności firmy. Szczególną dumę właściciele odczuwają z linii produktów Premium „Beczka Grotowska". Wędliny z beczki wytwarzane są w oparciu o oryginalną recepturę. Odpowiednio wykrojone mięśnie leżakują w zalewie z dodatkiem ziela angielskiego, pieprzu i liścia laurowego. Mięso poddawane jest peklowaniu przez kilka dni. Po tym czasie jest sznurowane a pod sznurek wkładany jest liść laurowy. Wyśmienity smak pochodzi wyłącznie z najwyższej jakości mięsa oraz przypraw. Ich jakość i smak sprawia, że znajdują szczególne uznanie wśród klientów dbających o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Do produktów z „Beczki Grotowskiej" nie dodawane są fosforany, glutaminian sodu ani barwniki.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom  klientów uruchomiono także nowoczesny Zakład Produkcji Żywności Wygodnej. Wytwarzane są w nim dania gotowe pod nazwą „Kuchnia Grota", których przygotowanie do bezpośredniego spożycia zajmuje konsumentowi tylko kilka minut, a jakość i smak dorównuje tym, przyrządzonym we własnych domach. Pierogi czy kluski wystarczy tylko podgrzać przez kilka minut, najlepiej w sposób tradycyjny bez użycia mikrofali. Wyśmienity smak produktów jest efektem najwyższej jakości polskich surowców oraz sprawdzonej receptury. Składniki użyte do produkcji są świeże, wcześniej nie mrożone, dzięki czemu gotowe produkty zachowują swój wyjątkowy smak. Co najważniejsze, do produktów z linii „Kuchnia Grota" nie dodawane są żadne konserwanty, sorbinian potasu, glutaminian sodu czy barwniki. Ciasto w pierogach jest sprężyste i nie skleja się podczas podgrzewania.

Zakład Przetwórstwa Mięsnego GROT posiada sieć własnych delikatesów mięsnych firmowych i franczyzowych, odpowiednio zestandaryzowanych i wyposażonych, w których Klienci w nowoczesnych warunkach mogą skorzystać z szerokiej oferty polskiego mięsa najwyższej jakości, tradycyjnych wędlin oraz produktów kulinarnych. Oferta sprzedażowa została wzbogacona o pieczywo i nabiał od regionalnych dostawców.

Firma prowadzi politykę odpowiedzialności społecznej biznesu. Pomaga zarówno instytucjom samorządowym oraz społecznościom lokalnym.  Poza działalnością produkcyjną mocno angażuje się w inicjatywy społeczne, wsparcie społeczności lokalnej, kulturalnej i sportowej. Jest między innymi sponsorem tytularnym drużyny siatkarek Grot Budowlani Łódź, zespołu koszykarek GROT TomiQ Pabianice oraz drużyny piłki nożnej dziewcząt TME GROT SMS Łódź.

Firma zawsze wspierała osoby indywidualne czy instytucje w trudnych sytuacjach. Właściciele ZPM GROT zaraz na początku epidemii, kiedy zachorowania na COVID-19 pojawiły się w Łodzi, przekazali kwotę 100 tys. zł na rzecz Szpitala im. dr. Władysława Biegańskiego po to, żeby finansowo wesprzeć tą placówkę w walce z pandemią. Pieniądze zostały wykorzystane na zakup maseczek, fartuchów jednorazowych i innych środków ochrony osobistej. Wiemy, że warto pomagać bo dobro wraca.

Firma szczególnie dba o środowisko naturalne: posiada nowoczesną oczyszczalnię ścieków oraz, na dachu firmy, instalację fotowoltaiczną, która jako odnawialne źródło energii nie generuje zanieczyszczenia powietrza (zerowa emisja gazów cieplarnianych).

 Zakład Przetwórstwa Mięsnego GROT posiada również tytuł — Przedsiębiorstwo Fair Play, co oznacza, że przestrzega uczciwych reguł gry i rzetelnego traktowania kontrahentów, pracowników, a także wywiązuje się ze zobowiązań podatkowych.

Produkty marki „Grot” posiadają liczne certyfikaty -  Certyfikat bezpieczeństwa i jakości TOV oraz Certyfikat Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP,  zaś wędliny zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi .

Firma została także wyróżniona godłem Zdrowa Marka roku 2019 za Wędliny z Beczki oraz pierogi, kluski i krokiety „Kuchni Grota".

Produkty z ZPM GROT są doceniane nie tylko przez klientów, ale również przez ekspertów. Otrzymały tytuł: Produkt najwyższej jakości w przemyśle mięsnym w Konkursach Wędliniarskich za kiełbasę białą surową extra z szynki, kabanosy wołowe, szynkę kruchą oraz kiełbasę wiejską.

www.zpmgrot.pl            

 

Państwo Urszula i Włodzimierz Berezińscy prowadzą typowo rodzinne gospodarstwo funkcjonujące pod nazwą  Gospodarstwo Ogrodnicze Berezińscy. Gospodarstwo prowadzone jest wspólnie z dziećmi: Katarzyną, Małgorzatą, Aleksandrą i Michałem oraz zięciem Dariuszem i szwagrami Janem i Zbigniewem. Mimo że grunty są notarialnie rozpisane na poszczególnych członków rodziny, to gospodarstwo funkcjonuje jako jedna całość. Ma wspólne zarządzanie oraz ośrodek gospodarczy, załogę, sprzęt i wspólną sprzedaż.

Historia gospodarstwa liczy już 70 lat i jest to już 3 pokolenie zajmujące się produkcją ogrodniczą. Rozpoczął ją w 1950 roku Feliks Bereziński (tato Pana Włodzimierza Berezińskiego)  na powierzchni ok. 12 ha. Na przestrzeni lat powierzchnia gospodarstwa się powiększała i następowały zmiany kierunków produkcji, co było związane z bieżącą koniunkturą. W latach pięćdziesiątych uprawiane były głównie warzywa (ogórki, kapusta) oraz prowadzona przetwórnia do kwaszenia tych warzyw. W latach 60.-70. zamiast warzyw  wprowadzono rośliny sadownicze - głównie jabłonie, których powierzchnia w rekordowym okresie wynosiła 36 ha. Lata 90. przyniosły kolejne zmiany -  ze względu na pogarszającą się koniunkturę ograniczono powierzchnię jabłoni i wprowadzono produkcję roślin ozdobnych.

Obecnie gospodarstwo specjalizuje się w uprawie roślin sadowniczych i ozdobnych. Gospodaruje na blisko 70 ha. Są to zdecydowanie grunty własne i w malej części dzierżawione od miejscowych rolników. Struktura upraw to rośliny ozdobne w gruncie - 30 ha; rośliny ozdobne w pojemnikach - 2 ha; aronia — 19 ha; porzeczka czarna -5 ha; jagoda kamczacka- 3 ha; jabłonie - 5 ha; maliny pod osłonami - 1,2 ha; Centrum Ogrodnicze - 1,5 ha;  inne rośliny - ok. 3 ha

Wszystkie uprawy prowadzone są na wysokim poziomie agrotechnicznym w oparciu o nowoczesne technologie. Prawie 80% powierzchni jest nawadniane (jagoda kamczacka i jabłonie nawodniane są systemem kropelkowym), pozostałe uprawy nawadnia się kilkoma deszczowniami szpulowymi. Gospodarstwo wyposażone jest w chłodnię o pojemności 600 ton, w tym 400 ton przystosowane do przechowywania w kontrolowanej atmosferze (KA). W produkcji jabłek osiąga rekordowe plony 60 -70 ton z ha.

Prowadzone przy gospodarstwie Centrum Ogrodnicze służy do sprzedaży detalicznej roślin. Dzięki dodatkowej działalności gospodarczej jaką jest projektowanie i urządzanie ogrodów przydomowych i przyzakładowych, zbywana jest  duża część wyprodukowanych roślin ozdobnych.

Koniunktura na owoce porzeczki czarnej i aronii od kilku lat pogarsza się, stąd poszukiwanie nowych upraw i wprowadzenie uprawy jagody kamczackiej oraz malin pod osłonami na powierzchni 1,2 ha (wysokie namioty foliowe). Ta produkcja prowadzona już drugi rok jest chlubą i wizytówką gospodarstwa. Uprawa jest założona i prowadzona zgodnie z najnowszymi światowymi trendami technologicznymi - uprawa pojenulikowa, podłoże kokosowe, pełna i zautomatyzowana fertygacja. Zebrane owoce zbywane są na krajowym rynku do sieci handlowych i częściowo eksportowane do Włoch. Kontynuując ten kierunek rozwoju jesienią br. planowane jest powiększenie powierzchni namiotów o kolejny 1 ha upraw malin.

Owoce aronii i porzeczki sprzedawane są jako surowiec do zakładów przetwórczych. Część owoców aronii wykorzystywanych jest na ekstrakt, który jest składnikiem serii pielęgnacyjnej ARONIA produkowanej w małej rodzinnej firmie kosmetycznej wytwarzającej preparaty naturalne z ekstraktów roślinnych.

Jabłka po przechowaniu w komorach KA późną wiosną lub wczesnym latem sprzedawane są hurtowo Grupom Producenckim.

Oprócz wyżej opisanego gospodarstwa w Tuszynku Majorackim prowadzone są jeszcze dwa gospodarstwa w innych reginach kraju:

- 61 ha (45 ha gruntów własnych rodzinnych i 16 ha dzierżawionych)  w miejscowości Piecnik, w gminie Mirosławiec, województwo zachodnio-pomorskie. Uprawiana jest tam ekologiczna aronia i porzeczka czarna.

- 198 ha (własność Pana Włodzimierza Berezińskiego oraz i wspólników) w miejscowości Ługi, gmina Dobiegniew, województwo lubuskie. Uprawia się tam ekologiczną porzeczkę czarną i aronię oraz, jako uprawę konwencjonalną, jagoda kamczacka. Ponadto jodły na drzewka bożonarodzeniowe oraz cis pospolity na potrzeby produkcji farmaceutycznej.

Pan Włodzimierz Bereziński od wielu lat jestem aktywnym działaczem lub członkiem wielu branżowych zrzeszeń ogrodniczych, m.in. od 25 lat Członkiem Zarządu, w tym przez dwie kadencje (8 lat) pełnił funkcję V-ce Przewodniczącego Zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych; członkiem Związku Szkółkarzy Polskich, Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA, Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Porzeczek oraz Związku Ogrodniczego w Łodzi i innych.

Od 2014 r. aktywnie działa również w samorządach szczebla gminnego i powiatowego. Działalność ta – zarówno zawodowa jak i społeczna, znalazła potwierdzenie w licznych odznaczeniach. Najważniejsze z nich to: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Brązowy Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Archdiecezji Łódzkiej — zasłużony dla Kościoła Łódzkiego, Zasłużony dla Rolnictwa, honorowa odznaka Zasłużony dla Tuszyna.

Pan Włodzimierz Bereziński w  gospodarstwie rodzinnym pracował już od 12 roku życia. Podkreśla, iż z perspektywy 70. lat życia związanego z ogrodnictwem może śmiało powiedzieć, że ta praca nie była tylko koniecznym źródłem utrzymania, ale dawała wielką radość i satysfakcję. Jak mówi  „traktowałem ją jako powołanie i po latach mogę powiedzieć, że jestem człowiekiem zawodowo spełnionym”.

http://www.berezinski.pl  

GRATULUJEMY  i ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !!!

 

Szersza relacja tej uroczystej gali  znajduje się na stronie www.prezydent.pl

…………………………………………………………………………………………………………………………….

Konkurs AgroLiga organizowany jest od 28 lat.

Laureatami konkursu są rolnicy i przedstawiciele agroprzedsiębiorstw, którzy wyróżniają się osiąganymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swoją działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życie lokalnej społeczności.

Składa się z dwóch etapów. Pierwszy, wojewódzki przeprowadzają wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego w całej Polsce. Następnie wyłonieni laureaci uczestniczą w kolejnym, ogólnopolskim etapie, którego organizatorami są Redakcja Audycji Rolnych Programu 1 TVP i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


 

 (ŁODR zs. w Bratoszewicach)

Fot.- Edyta Kijak 

Filmy - Anna Gołaszewska