W Bratoszewicach stosowano nowoczesne metody agrotechniczne w uprawach polowych

Show the MENU
20.01.2017
szkolenie wojewódzkie w Bratoszewicach nt. Stosowanie nowoczesnych metod agrotechnicznych w uprawach polowych zdj nr 1

W Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach 17 stycznia odbyło się szkolenie wojewódzkie nt. Stosowanie nowoczesnych metod agrotechnicznych w uprawach polowych, które uroczyście otworzył Tadeusz Morawski, zastępca dyrektora ŁODR zs. w Bratoszewicach.

Pierwszy wykład wygłosił prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, zastępca dyrektora ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy (IUNG PIB) w Puławach. Tematem wystąpienia były nowe wyzwania dla nauki, doradztwa i praktyki rolniczej w świetle programu wieloletniego IUNG-PIB. Dyrektor Krasowicz troszczy się o współpracę międzyinstytucjonalną i oferuje pomoc instytutu zarówno rolnikom, jak i doradcom rolniczym.

Doktor hab. Jerzy Grabiński w swoim wystąpieniu przedstawił słuchaczom zagadnienia agrotechniki roślin w uprawie polowej w warunkach zmian klimatycznych. Każdy rolnik zdaje sobie sprawę ze zmian klimatycznych, ale nie każdy potrafi sobie z nimi poradzić. Profesor udzielał wskazówek, jak z takimi zmianami nauczyć się żyć i pracować.

Po obiedzie ufundowanym przez IUNG w Puławach w ramach zadania 2.7 programu wieloletniego Wspieranie działań w zakresie ochrony i racjonalnego wykorzystania rolniczej przestrzeni produkcyjnej w Polsce oraz kształtowania jakości surowców roślinnych na lata 2016-2020, pracownik Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego broker innowacji w rolnictwie Michał Płatek przybliżył obecnym cel działań Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Trzeci wykład poprowadził dr hab. Janusz Smagacz, profesor nadzwyczajny IUNG-PIB. Objaśniał on przybyłym, jaki mają wpływ techniki uprawy roli na środowisko glebowe i efektywność produkcji. Najnowsze badania donoszą o korzyściach, jakie dają uproszczone uprawy roli. Okazuje się, że uprawa bezorkowa jest dobrodziejstwem dla gleb. Ale czy w każdych warunkach?

Od kierownika Działu Upowszechniania i Wydawnictw IUNG-PIB dr. inż. Mariusza Zarychty z kolei uczestnicy dowiedzieli się, jakie formy i kierunki transferu wyników badań obrał instytut do doradztwa i praktyki rolniczej.

W szkoleniu brali udział zarówno doradcy, jak i rolnicy oraz przedstawiciele firm prywatnego doradztwa rolniczego z całego województwa. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Czas umilał poczęstunek dostępny w każdej chwili spotkania. Dla osób ubiegających się o premię dla młodych rolników zostały wydane stosowne zaświadczenia.
 
Katarzyna Bryk
Fot.: Tomasz Liska

szkolenie wojewódzkie w Bratoszewicach nt. Stosowanie nowoczesnych metod agrotechnicznych w uprawach polowych zdj nr 1
szkolenie wojewódzkie w Bratoszewicach nt. Stosowanie nowoczesnych metod agrotechnicznych w uprawach polowych zdj nr 2
szkolenie wojewódzkie w Bratoszewicach nt. Stosowanie nowoczesnych metod agrotechnicznych w uprawach polowych zdj nr 3
szkolenie wojewódzkie w Bratoszewicach nt. Stosowanie nowoczesnych metod agrotechnicznych w uprawach polowych zdj nr 4
szkolenie wojewódzkie w Bratoszewicach nt. Stosowanie nowoczesnych metod agrotechnicznych w uprawach polowych zdj nr 5
szkolenie wojewódzkie w Bratoszewicach nt. Stosowanie nowoczesnych metod agrotechnicznych w uprawach polowych zdj nr 6
szkolenie wojewódzkie w Bratoszewicach nt. Stosowanie nowoczesnych metod agrotechnicznych w uprawach polowych zdj nr 7
szkolenie wojewódzkie w Bratoszewicach nt. Stosowanie nowoczesnych metod agrotechnicznych w uprawach polowych zdj nr 8